Francja zwróci się do OECD, by uznała Panamę za raj podatkowy

Rząd Francji zwróci się do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), by po skandalu z „Panama Papers” zakwalifikowała Panamę do grona rajów podatkowych – oświadczył w środę minister finansów Michel Sapin. Taką decyzje podjęły już władze Francji.

Minister powiedział w radiu Europe 1, że „chciałby, aby OECD (…) zebrała się i by taka sama decyzja (jaką podjęła Francja) została podjęta przez wszystkie zainteresowane kraje”. „Nie powinno być tak, byśmy byli sami. To musi być ogólny ruch (…). W tej chwili Panama nikogo się nie obawia” – zaznaczył Sapin.

Dodał, że „niestety kraj ten jest zbytnio przyzwyczajony do tego, że najpierw robi krok do przodu, a później się wycofuje”. Spytany o gospodarcze działania odwetowe podjęte przez Panamę wobec Francji, Sapin powiedział, że „nie czuje się zastraszony”.

Francja zdecydowała we wtorek przywrócić Panamę na swoją czarną listę podmiotów unikających współpracy, po skandalu „Panama Papers”. Paryż wycofał Panamę z tej listy 1 stycznia 2012 roku, po podpisaniu dwustronnej umowy w sprawie zwalczania oszustw podatkowych. Obecnie na liście tej figurują takie kraje jak Botswana, Brunei, Gwatemala, Nauru, stowarzyszone z Nowa Zelandią terytorium Niue i stowarzyszone z USA Wyspy Marshalla.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl