fot. PAP/Radek Pietruszka

Marian Banaś nowym prezesem NIK

Obie izby Parlamentu wyraziły zgodę na powołanie Mariana Banasia na prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Z fotelem szefa NIK żegna się Krzysztof Kwiatkowski, którego kadencja wygasła 27 sierpnia.

Za kandydaturą Banasia głosowało 234 posłów. Jego konkurentem był poseł PO Borys Budka, na którego głos oddało 135 posłów.

– Zainicjował i wdrożył reformę służby skarbowej. 9 grudnia 2016 r. został powołany na stanowisko szefa Krajowej Administracji Skarbowej oraz na sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Pełnił również funkcję Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz pełnomocnika rządu ds. zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej (…). Zarówno wykształcenie, jak i bogate doświadczenie zawodowe, bogate doświadczenie zdobyte w Najwyższej Izbie Kontroli, ogromne zasługi, jeśli chodzi o działania na rzecz uzyskania wolności przez naszą ojczyznę, uważamy, że pan Marian Banaś jest dobrym kandydatem na prezesa Najwyższej Izby Kontroli – wskazała Anna Milczanowska, poseł PiS.

– Pan minister Marian Banaś podkreślił wagę Najwyższej Izby Kontroli w funkcjonowaniu polskiego państwa. Podkreślił, że pod jego kierunkiem Izba będzie działała w sposób niezależny i stanowczy; że prowadzone kontrole będą wnikliwe i będą służyły Polsce – mówił Wojciech Szarama z sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej.

Marian Banaś złoży ślubowanie przed Sejmem. Kadencja prezesa NIK trwa 6 lat.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj