NIK skontroluje środki na rzecz organizacji polonijnych

NIK zbada sposób dystrybucji przez MSZ środków na rzecz organizacji polonijnych. Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie zapowiedzieli posłowie opozycji.

Wątpliwości budzi fakt wydatkowania środków związanych z konkursem „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą w 2013 roku”.

Na konkurs, którego adresatem miały być podmioty społeczne działające dla Polaków mieszkających poza granicami kraju, zgłoszono 418 wniosków na kwotę 260 mln zł.

Z puli tych środków 1 mln 400 tys. zł MSZ przyznało Fundacji Rozwoju Myśli Obywatelskiej. Jej prezesem jest Piotr Kłyk, który jest dobrym znajomym Sławomira Mitrowskiego – doradcy wiceministra spraw zagranicznych Janusza Ciska. W Fundacji pracować miała również Lucie Szymanowska, żona Macieja Szymanowskiego – asystenta Ciska.

Poza tym 800 tys. złotych dotacji przyznano innej nowo powstałej fundacji na rzecz Kreatywności i Innowacji Open Mind. Według informacji MSZ, fundacja ta została zarejestrowana dwa dni przed ogłoszeniem konkursu.

– Są liczne wątpliwości co do przeprowadzenia tego konkursu. Doszliśmy do wniosku, że sprawą powinna zająć się prokuratura, żeby zbadać konkretne przypadki. Po drugie wystąpiliśmy o to, żeby sprawą zajęła się NIK. Mamy nieoficjalną odpowiedź, że obligatoryjnie będzie przeprowadzała kontrolę tego konkursu na wydatkowanie środków na rzecz współpracy z Polonią i Polakami. Będzie to coroczna kontrola – powiedział poseł Artur Górski – członek sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Wypowiedź posła Artura Górskiego:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj