Ks. bp Stefan Regmunt: zmiany w ramówce Radia Plus budzą zaniepokojenie

Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. bp Stefan Regmunt jest zaniepokojony zmianami w ramówce Radia Plus. W nowym formacie radia ma być mniej czasu na programy katolickie, a dominować ma muzyka z gatunku Disco Polo.

Zmiany w ramówce wprowadził nowy właściciel marki Radio Plus – Grupa Radiowa TIME. Portal prawy.pl powołując się na źródła zbliżone do właściciela podał, że nowa ramówka będzie zdominowana przez muzykę Disco Polo.

Swój protest wobec planowanych zmian wyraził ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Protestuje również Rada Programowa Radia Plus.

Ks. bp Stefan Regmunt zastrzeżenia związane ze zmianą kierunku muzycznego wyraził w specjalnym oświadczeniu. Główny zarzut dotyczy braku konsultacji zmian ze stroną kościelną.

– Uznałem, że ta zmiana została wprowadzona nagle, bez konsultacji. Otrzymałem w sobotę list informujący, że od 8 kwietnia tego roku zmiany te zostaną wprowadzone. Dlatego też złożyłem swój sprzeciw wprowadzenia jakichkolwiek zmian programowych do chwili uzgodnienia ich z diecezją czy z gronem tych wszystkich, którzy tworzą tę spółkę. Jeśli nie będzie takich rozmów to będę uważał to za jednostronne zerwanie naszych dotychczasowych uzgodnień – powiedział ks. bp Stefan Regmunt.

W nowym formacie Radia Plus zniknie m.in. program z udziałem ks. Piotra Pawlukiewicza „Katechizm Poręczny”. Ks. bp Stefan Regmunt mówi, że ta sprawa musi być osobno omówiona.

Czekam na taki moment, żeby z głośnika rozgłośni katolickich, które weszły do tej sieci porozmawiać na ten temat. Uważam, że powinniśmy więcej i jednocześnie bardziej bogato prezentować różne stanowiska katolickie i formować społeczeństwo w sprawach związanych z życiem Kościoła. To jest przed nami – dodaje ks. bp Stefan Regmunt.

Medioznawca dr Hanna Karp mówi, że zmiana profilu Radia Plus jest kolejnym dowodem na to, w jaką pustynię informacyjną zmieniają się media; tworzą one pewną zasłonę, która przykrywa rzeczywistość.

– Widzimy, jak ciężko jest z informacją, która powstaje na gruncie utrzymanej w nurcie wartości chrześcijańskich. Trudno nie zauważyć laicyzacji i sekularyzacji, która się stale rozszerza. W tej chwili nie tylko radio, ale wszelkie media szerokiego nurtu zmieniają się w wielką zasłonę, która raczej przykrywa rzeczywistość. Można powiedzieć, że strefa mediów w służbie ciszy rozszerza się. Chociaż to wszystko odbywa się w atmosferze chaosu, hałasu i rozgardiaszu. Rozrywka, komercja, teleturnieje, seriale – cała ta rzeczywistość rozrywkowa oddala nas od informacji o tym, co dzieje się rzeczywiście w ekonomii, gospodarce – powiedziała dr Hanna Karp.

Na zmiany w ramówce Radia Plus nie ma zgody dyrektorów większości anten diecezjalnych, które są właścicielami koncesji radiowych.

W oświadczeniu metropolita gdański, ks. abp Sławoj Leszek Głódź wyraża jednoznaczny sprzeciw wobec „jakichkolwiek zmian programowych do chwili uzgodnienia ich z podmiotami kościelnymi stanowiącymi sieć Radia Plus. Niepodjęcie rozmów traktować będę jako jednostronne zerwanie naszych dotychczasowych umów” – czytamy w oświadczeniu.

Grupa Radiowa TIME, która od poniedziałku jest odpowiedzialna za kształt programu Radia Plus – to spółka zorganizowana przy Zjednoczonych Przedsiębiorstwach Rozrywkowych.  Z kolei ZPR to firma znana przede wszystkim z sieci kasyn w Polsce. Szefem ZPR jest Zbigniew Benbenek, zeznający przed sejmową komisją hazardową w 2010 roku.

Wypowiedź ks. bp. Stefana Regmunta


Pobierz Pobierz

pismo bp. regmunta

kliknij, aby powiększyć

 

 

Wypowiedź dr Hanny Karp


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl