Zmarła była premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher

Była konserwatywna premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher zmarła w poniedziałek rano w następstwie udaru – poinformował jej rzecznik. Miała 87 lat. Szefową brytyjskiego rządu była w latach 1979-1990. 

„Z wielkim żalem Mark i Carol Thatcherowie zawiadomili, że ich matka baronessa Thatcher zmarła dziś rano w następstwie udaru” – poinformował rzecznik rodziny lord Tim Bell.

Smutek z powodu śmierci Thatcher wyraziła królowa Elżbieta II. Brytyjska monarchini poinformowała, że wysłała rodzinie list kondolencyjny.

„Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci lady Thatcher” – oświadczył szef rządu David Cameron. „Straciliśmy wielką przywódczynię, wspaniałą premier, wspaniałą Brytyjkę” – podkreślił.

Jak powiedział prof. dr hab. Mieczysław Ryba, historyk – Margaret Thatcher należała do grona tych polityków, którzy wpisywali się mocnym akcentem w historię brytyjską.

 – Rządy Margaret Thatcher to rządy dużego sukcesu gospodarczego i wypchnięcia Wielkiej Brytanii na czołówkę krajów Europy, które można nazwać jako wysokorozwinięte gospodarczo. Druga rzecz to jej klasyczny sceptycyzm wobec tego, co nazywamy centralizacją w Unii Europejskiej. Margaret Thatcher należała do grona polityków, którzy sprzeciwiali się zbytnim obciążeniom fiskalnym związanym z członkostwem Wielkiej Brytanii w UE. Przeciwstawiała się pewnym procesom centralizacyjnym. To klasyczne brytyjskie spojrzenie na Europę z pewnym dystansem, a tym bardziej na budowanie superpaństwa europejskiego było jej dużym udziałem. Z pewnością wpisała się w historię brytyjską mocnym akcentem i to akcentem pozytywnym – powiedział prof. dr hab. Mieczysław Ryba.

Margaret Thatcher opowiadała się także za legalizacją zabijania dzieci poczętych oraz dekryminalizacją homoseksualizmu.

Kancelaria premiera na Downing Street poinformowała, że Margaret Thatcher nie będzie miała – zgodnie ze swą wolą – pogrzebu państwowego.

Premier Cameron, który przebywał z wizytą w Madrycie, odwołał wizytę w Paryżu, gdzie miał spotkać się z prezydentem Francji Francois Hollande’em, i jeszcze w poniedziałek wróci do kraju.

Stojąc na czele Partii Konserwatywnej, Margaret Thatcher była szefową rządu w latach 1979-1990. Był to najdłuższy nieprzerwany okres urzędowania premiera w Wielkiej Brytanii od XIX wieku.

RIRM/ PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl