Trwają uroczystości żałobne Thatcher

Główne uroczystości żałobne b. brytyjskiej premier Margaret Thatcher trwają od południa czasu polskiego w anglikańskiej katedrze św. Pawła w Londynie. 

Karawan ze spowitą brytyjską flagą trumną lady Thatcher wyruszył spod Pałacu Westminsterskiego trasą prowadzącą przez Whitehall, Plac Trafalgaru i Strand dotarł do kościoła RAF-u St. Clement Dane.

Następnie rozpoczęła się ceremonialna procesja z orkiestrą wojskową do katedry. Grano marsze żałobne Beethovena, Mendelssohna i Chopina. Zamilkł zegar Big Ben, a z Tower oddano honorowe salwy armatnie.

Dziesiątki osób w nadziei, że ujrzą trumnę i wojskową eskortę, spędziły noc z wtorku na środę w okolicy XVII-wiecznej katedry. Przed rozpoczęciem uroczystości w środę rano zbierały się już setki ludzi. We wtorek w prywatnej ceremonii w kaplicy św. Marii w Pałacu Westminsterskim, gdzie złożono trumnę w przeddzień uroczystości, uczestniczyło ok. 100 członków rodziny zmarłej, bliskich i polityków.

W środowych uroczystościach pogrzebowych Thatcher biorą udział królowa Elżbieta II i książę Filip oraz osobistości z około 170 krajów świata.

Żelazną Damę żegna w Londynie m.in. dwóch szefów państw, 11 premierów, 17 ministrów spraw zagranicznych, a także brytyjscy ministrowie i wiceministrowie oraz ok. 30 członków rządów kierowanych przez Thatcher. Z Polski zapowiedziano udział premiera Donalda Tuska, szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego, wicepremiera i ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz byłego prezydenta Lecha Wałęsy.

Ogółem oficjalnych gości jest około 2300.

W związku z uroczystościami w środę o godz. 8 flagi na wszystkich budynkach rządowych w Wielkiej Brytanii opuszczono do połowy masztów. Nie wszyscy Brytyjczycy podzielają jednak żałobny nastrój. Na trasie konduktu kilkudziesięciu przeciwników politycznych zmarłej byłej premier ostentacyjnie odwracało się plecami do trumny, niektórzy buczeli.

Do ochraniania środowych uroczystości zmobilizowano ponad 4 tys. policjantów, akredytowano ponad 1,8 tys. przedstawicieli mediów.

Uroczystości mają formalnie status ceremonialnego pogrzebu z honorami wojskowymi, choć obecność królowej Elżbiety II nadaje status pogrzebu państwowego.

Margaret Thatcher zmarła 8 kwietnia w wieku 87 lat. Na czele rządu brytyjskiego stała w latach 1979-1990

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl