Autorstwa MichałKa z polskiej Wikipedii - Na Commons przeniósł z pl.wikipedia użytkownik Pjahr z pomocą narzędzia CommonsHelper., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8397867

Małopolskie: Konserwatorzy przywracają blask polichromii w kościele w Nidku

Konserwatorzy przywracają blask XIX-w. polichromii dekorującej wnętrze zabytkowego, drewnianego kościoła św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Nidku koło Andrychowa. Obecnie zakończył się drugi etap prac – podały służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej.

Diecezjalny konserwator zabytków ks. dr Szymon Tracz, cytowany w komunikacie, podał, że konserwatorzy odczyścili i uzupełnili dekoracje malarskie pokrywające nawę kościoła oraz strop.

Polichromia została wykonana w 1877 r. przez pochodzącego z Oświęcimia malarza Jana Imitowskiego, którego sygnatura odsłoniła się na globie ziemskim na stropie w prezbiterium.

„Malarz w duchu późnego klasycyzmu ściany nawy, podobnie jak i prezbiterium, artykułował za pomocą korynckich pilastrów podtrzymujących dekoracyjne belkowanie. Pomiędzy pilastrami znalazły się marmoryzowane płyciny. Całość miała przypominać wnętrze grecko-rzymskiej świątyni” – wskazał ks. Szymon Tracz.

Jak podkreślił, ciekawie udekorowany został strop nawy, gdzie na miedzianych owalach ukazano tajemnice Różańca okalające centralnie wyobrażoną scenę Koronacji Marii, inspirowaną XV-w. malarstwem włoskim.

Ks. Szymon Tracz, będący zarazem dyrektorem diecezjalnego Muzeum, zwrócił uwagę na polichromię w prezbiterium, przy której rozpoczęto prace w ramach trzeciego etapu.

„Na stropie spod grubej warstwy brudu odsłoniło się malowane wytrawną ręką przedstawienie Trójcy Świętej” – dodał.

Wyjaśnił, że równocześnie zabezpieczono znajdujący się za lewym ołtarzem bocznym niewidoczny na co dzień fragment wcześniejszej, XVII-w. polichromii ściennej. Można tam dostrzec św. Mikołaja oraz część przedstawienia ze św. Zofią z córkami i Wniebowstąpieniem Chrystusa.

„Zachowany fragment świadczy, że pokrywająca całe wnętrze polichromia z XVII w. miała typowy dla tamtej epoki charakter ramowy, gdzie ukazano sceny biblijne oraz postacie świętych” – podkreślił ks. Szymon Tracz.

Kościół w Nidku został wzniesiony prawdopodobnie przed 1539 r. Jest świątynią późnogotycką, która zachowała się do czasów współczesnych bez większych zmian. Wieża powstała w 1617 r.

Prace konserwatorskie są realizowane w ramach projektu pod nazwą „Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej – udostępnienie dziedzictwa kulturowego Podbeskidzia poprzez nadanie nowych funkcji kulturalnych drewnianym obiektom zabytkowym”. Obejmują sześć kościołów: w Polance Wielkiej, Grojcu, Gilowicach, Łodygowicach, Nidku i Osieku, a także XVIII-w. budynek, w którym znajdowała się niegdyś szkoła parafialna w Starej Wsi. Prace są niezbędne, by te obiekty przetrwały. Pięć z nich uległo już daleko idącej degradacji.

Na realizację projektu diecezja pozyskała z funduszy UE blisko 16,81 mln zł. Wartość całości wynosi 19,77 mln zł. Różnicę diecezja pokryje z własnych pieniędzy.

Diecezja bielsko-żywiecka powstała w 1992 r. W jej skład wchodzi ponad 200 parafii położonych w województwach śląskim i małopolskim.

 

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl