Małopolska czeka na szybką linię kolejową

Kraków i Małopolska chcą zawalczyć o budowę szybkiej linii kolejowej łączącej stolicę województwa z Zakopanem, Nowym Sączem i Krynicą. Obecnie trwają konsultacje społeczne w sprawie projektu Krajowego Programu Kolejowego.

Kolej w Małopolsce, podobnie zresztą jak na pozostałych obszarach kraju, pozostawia wiele do życzenia. Podróżowanie pociągami pomiędzy dużymi miastami na południu kraju jest bardzo uciążliwe i długie.

Szansą na polepszenie sytuacji jest Krajowy Program Kolejowy. Rząd w jego ramach chce wydać 67 mld złotych. Część pieniędzy mogłaby trafić do Małopolski, dlatego Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości oraz inne organizacje społeczne i polityczne apelują do mieszkańców regionu, aby wyrazili swoją wolę w konsultacjach społecznych, które prowadzi Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Zachęcamy wszystkich Krakowian i Małopolan do poparcia inicjatywy budowy szybkiej kolei Kraków – Krynica – Nowy Sącz – Zakopane – apeluje Szymon Huptyś z Forum Młodych PiS w Krakowie.

Budowa nowego połączenia byłaby szansą na skomunikowanie mniejszych miast ze stolicą regionu. Mieszkańcy Małopolski mieliby lepsze perspektywy na znalezienie pracy w Krakowie.

Byłe miasto wojewódzkie, czyli Nowy Sącz, jest obecnie praktycznie odcięte od Krakowa. Również podróż do Zakopanego trwa długo i jest bardzo męcząca – dodaje Szymon Huptyś.

Do stolicy Tatr z Krakowa można byłoby dojechać w godzinę. Konsultacje społeczne prowadzone są m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.  W akcję informacyjną włączyła się także archidiecezja krakowska.

Żeby pokazać, że Małopolska w intensywny sposób udziela tych konsultacji, trzeba przede wszystkim włączyć się w nie w internecie. Wystarczy jedno kliknięcie na formularz. Chodzi o to, by powiedzieć: „Małopolanie, chcemy tego” – tłumaczy Grzegorz Piątkowski z fundacji Prudentia et Progressus.

Równocześnie młodzi działacze PiS-u z Małopolski przypominają, że szybka kolej w województwie to niespełniona obietnica Platformy Obywatelskiej sprzed wielu lat.

PO od pięciu lat obiecuje, że w Małopolsce powstanie szybka linia kolejowa. Obiecywała to w kampanii samorządowej, w kampanii parlamentarnej. Nic z tego jednak nie ma – wskazuje Daniel Liszka z Forum Młodych PiS w Krakowie.

Konsultacje w sprawie Krajowego Programu Kolejowego potrwają do 10 sierpnia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl