Minister środowiska nie chce renegocjować pakietu klimatycznego

„Zgłaszany w debacie publicznej postulat opozycji, by renegocjować unijny pakiet klimatyczny wydaje się nierealny” – powiedział Maciej Grabowski minister środowiska.

Według Macieja Grabowskiego konkluzje Rady Europejskiej, podjęte w październiku 2014 r. są korzystne dla Polski. Unia Europejska chce eliminować węgiel z miksu energetycznego i zobowiązuje się do redukcji gazów cieplarnianych o co najmniej 40 proc. do 2030 r.

Między innymi Prawo i Sprawiedliwość wiele razy podnosiło postulat renegocjowania pakietu klimatycznego tak, by chronić polskie kopalnie i energetykę opartą na węglu.

Pakiet klimatyczno-energetyczny jest niekorzystny dla Polski. To śmierć dla krajowej gospodarki – powiedział poseł Jan Szyszko. Były minister środowiska dodał, że renegocjacje są konieczne.

– Pan minister Grabowski nie rozumie chyba nawet na czym polega konwencja klimatyczna i protokół z Kioto. Gdyby je znał  i gdyby znał Encyklikę Ojca Świętego Franciszka, to by wyraźnie musiał stwierdzić, że negocjacje nie tyle, że są możliwe, ale są konieczne w imię solidarności, w imię prawdy, bez UE i całego świata. Naszym celem ma być redukcja koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze, a nie niszczenie polskiego przemysłu, niszczenie Śląska, stymulacja bezrobocia w tym rejonie kraju. Naszym rzeczywistym celem jest to, aby dokonać redukcji dwutlenku węgla w atmosferze, a nie redukcji polskiego przemysłu – podkreślił prof. Jan Szyszko.

Ponadto podczas majowego szczytu G7 przywódcy najpotężniejszych państw świata złożyli deklarację na temat całkowitej redukcji emisji CO2 do końca tego wieku.

W połowie lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy dotyczącej reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać między 2020 a 2030 r. Dyrektywa ma przyczynić się do osiągnięcia przez Wspólnotę 40. proc. celu redukcji emisji CO2 w 2030 r.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl