Malezja za powołaniem trybunału ONZ ws. zestrzelenia samolotu

Malezja, Holandia, Ukraina, Belgia i Australia chcą wystąpić do ONZ o powołanie trybunału do osądzenia podejrzanych o zestrzelenie w lipcu 2014 roku malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad opanowaną przez prorosyjskich separatystów wschodnią Ukrainą.

Malezja, która jest obecnie jednym z niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, ma złożyć projekt rezolucji w tej sprawie przy okazji rocznicy katastrofy – poinformowały w środę pragnące zachować anonimowość źródła dyplomatyczne.

Przedstawiciele Australii, Belgii, Malezji, Holandii i Ukrainy rozmawiali w ubiegłym tygodniu w Nowym Jorku o projekcie rezolucji w sprawie powołania trybunału.

Kraje te mają świadomość konieczności „uniknięcia rosyjskiego weta” wobec tej rezolucji – podkreślają dyplomaci.

Lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur malezyjski boeing 777 z 298 osobami na pokładzie został 17 lipca zestrzelony nad wschodnią Ukrainą, opanowaną przez prorosyjskich separatystów. Zginęli wszyscy; dwie trzecie z nich stanowili Holendrzy.

Zachód i Kijów uważają, że maszyna została strącona pociskiem rakietowym ziemia-powietrze odpalonym z terenów opanowanych przez wspieranych przez Rosję separatystów.

Minister spraw zagranicznych Holandii Bert Koenders rozmawiał na początku czerwca w Moskwie z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem o prowadzeniu śledztwa w sprawie zestrzelenia samolotu.

Rosja, jako stały członek Rady Bezpieczeństwa dysponująca prawem weta, może zablokować każdą rezolucję RB ONZ. Po katastrofie boeinga Rada Bezpieczeństwa przyjęła rezolucję domagającą się, aby „wszyscy winni katastrofy odpowiedzieli za swe czyny i wszystkie kraje zjednoczyły się w wysiłkach na rzecz znalezienia odpowiedzialnych za nią”.

Malezja liczy, że Rada Bezpieczeństwa zdoła przyjąć 22 lipca rezolucję powołującą trybunał.

PAP/RIRM

drukuj