fot. TV Trwam News

M. Wójcik: Solidarna Polska nie zgadza się na przehandlowanie suwerenności za żadną kwotę

Politycy Solidarnej Polski wyrazili satysfakcję ze sprzeciwu Polski wobec powiązania unijnych funduszy z tzw. praworządnością. Przedstawiciele Polski na spotkaniu unijnych ambasadorów opowiedzieli się w poniedziałek przeciw rozporządzeniu ws. warunkowości w unijnym budżecie. To spotkało się jednak z krytyką tzw. totalnej opozycji.

Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Wójcik powiedział, że politycy opozycji powinni zdać sobie wreszcie sprawę z tego, że skończyła się polityka zgiętego karku. „Jako Solidarna Polska nie zgadzamy się na przehandlowanie suwerenności za żadną kwotę środków unijnych” – wskazał.

Polityk dodał, że miażdżąca większość społeczeństwa jest przeciwna takiemu mechanizmowi. Świadczy o tym opublikowany dziś sondaż.

– 57 proc. naszego społeczeństwa jest zdecydowanie przeciwnych temu mechanizmowi, jest za wetem, 20 proc. naszego społeczeństwa nie ma zdania, ale tylko 20 proc. to osoby, które są gotowe poprzeć tego rodzaju mechanizm. To pokazuje, jak bardzo polska opozycja jest poza społeczeństwem, jak bardzo słabo wczuwa się w to, jakie stanowisko ma społeczeństwo w tej sprawie, nie potrafi odczytać nastrojów społecznych – zaznaczył Michał Wójcik. 

Kwestia wieloletniego budżetu trafi na posiedzenie unijnych ministrów ds. europejskich. Rząd w Warszawie oczekuje na nowe propozycje ze strony unijnej. Weta wobec wieloletnich ram finansowych nie wyklucza także Budapeszt.

RIRM

drukuj