M. Morawiecki: Polska gospodarka jest gospodarką pierwszej prędkości w UE

Polska gospodarka weszła z impetem w okres wzrostu. To wszystko, co robimy w rządzie, w polityce rozwojowej przynosi wymierne efekty – powiedział dziś na antenie Radia Maryja wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Polityk był gościem programu „Aktualności dnia”.

Wicepremier wskazywał, że Polskie firmy są bardzo zaawansowane i należy w nie inwestować, aby być niezależnym od firm zagranicznych.

– Cały region Górnego Śląska jest regionem, w którym jest zdecydowanie więcej firm wysoko zaawansowanych technologicznie (…). Mamy znakomitych inżynierów, którzy dyktują bardzo zaawansowane technologie. O to nam chodzi, żebyśmy mieli firmy w różnych branżach, które nie tylko są montowniami i podwykonawcami (choć w tym też nie widzę nic złego). Chcemy wyrwać się z tej pułapki zależności i pułapki średniego rozwoju. Dlatego promujemy ustawę o robotyzacji, która pomoże firmom więcej inwestować w badania i rozwój – mówił Mateusz Morawiecki.  

Minister rozwoju i finansów zwrócił uwagę, że w Polsce zaczyna brakować rąk do pracy. To lepszy problem niż bezrobocie – ocenił polityk. Jak dodał, bezrobocie jest na „historycznie niskim poziomie”.

– Jestem po kilku wizytach w Londynie, Nowym Jorku, Paryżu czy Berlinie i za każdym razem staram się przyciągać firmy, które tworzą nowe miejsca pracy (…). Chcemy pobudzić jak najwięcej polskich przedsiębiorców i inwestorów. Cieszymy się z tego, że jest taka sytuacja, że w niektórych sektorach polskiej gospodarki zaczyna brakować rąk do pracy. To jest lepszy problem, niż ogromne bezrobocie – podkreślał wicepremier Mateusz Morawiecki.

Gość Radia Maryja odniósł się także do kwestii Otwartych Funduszy Emerytalnych. Polski rząd chce jak najwięcej inwestycji podejmować z własnych oszczędności – tłumaczył Mateusz Morawiecki.

– Pracujemy z Minister (Elżbietą) Rafalską nad całym, wielkim systemem budowy kapitału i oszczędności w polskiej gospodarce, ponieważ chcemy jak najwięcej inwestycji robić z własnych oszczędności. OFE oraz fundusze prywatne zgromadzone w postaci indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego, indywidualnych kont emerytalnych oraz pracowniczych programów emerytalnych to są obszary, które wymagają zdecydowanego wzmocnienia (…). Pracujemy, aby ustawowo uregulować kwestie OFE, jak i trzeciego filaru. Ten trzeci filar, czyli budowa oszczędności emerytalnej (…) jest dla nas szczególnie ważny z punktu widzenia długoterminowego rozwoju – podkreślał polityk.

Wicepremier poruszył również sprawę podniesienia kwoty wolnej od podatku. Jak wskazał – rządowi zależy na jej podniesieniu dla osób najbardziej potrzebujących. Najbliższe zmiany w tej kwestii Mateusz Morawiecki zapowiedział na ten i przyszły rok.

Komentując zaproszenie Platformy Obywatelskiej do debaty nt. gospodarki z ekonomistą PO, Andrzejem Rzońcą podkreślił, że rozmowy z opozycją są ważne, ale jak dotychczas Platforma nie przygotowała żadnego programu gospodarczego.

RIRM

drukuj