M. Morawiecki w „Die Welt”: Polskie sądownictwo bardziej niezawisłe niż niemieckie

Premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym dziś wywiadzie dla „Die Welt” ocenił, że polski wymiar sprawiedliwości jest bardziej niezawisły niż niemiecki. Podkreślił, że Polska nie zamierza ustępować w sporze z Unią Europejską o uchodźców i reformę sądownictwa.

Jako przykład większej niezawisłości polskiego sądownictwa Morawiecki wskazał niemiecką Radę ds. Wyboru Sędziów (Richterwahlausschuss).

„Zasiadają w niej wyłącznie politycy. Niemcy nie stosują się (tym samym) do zaleceń Komisji Weneckiej Rady Europy” – powiedział szef polskiego rządu w rozmowie przeprowadzonej w kuluarach Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos.

Jak ocenił, polski wymiar sprawiedliwości spełnia te zalecenia znacznie lepiej, bo w Krajowej Radzie Sądownictwa 15 z 25 członków to sędziowie.

Rada ds. Wyboru Sędziów (Richterwahlausschuss) składa się z 16 ministrów sprawiedliwości krajów związkowych (landów) i 16 przedstawicieli parlamentu (Bundestagu). Szesnastu sędziów niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego wybierają po połowie obie izby parlamentu, Bundestag i Bundesrat – przypomina „Die Welt”.

Jak podkreślił premier Morawiecki, polski rząd chce „stworzyć nowoczesny wymiar sprawiedliwości”.

„To suwerenne prawo przysługuje państwom członkowskim Unii Europejskiej” – dodał.

„Potrzebujemy nie dwóch monologów, ale dialogu” – powiedział premier opisując spór z Komisją Europejską o reformę sądownictwa oraz przyjęcie uchodźców.

Jednocześnie zapowiedział, że nie zamierza w tych kwestiach iść na ustępstwa.

„Wycofanie się z reformy skazałoby nas na znacząco gorszy system (sądownictwa – PAP) w kontekście sprawiedliwości, obiektywności i niezawisłości” – podkreślił.

Mateusz Morawiecki powiedział też, że jego rząd będzie starał się „lepiej tłumaczyć” reformy, i poinformował, że obecnie przygotowywana jest biała księga przedstawiająca poszczególne aspekty reformy sądownictwa.

„Jestem przekonany, że będziemy w stanie przekonać naszych partnerów, że musimy kontynuować tę reformę” – dodał.

Jak podkreśla „Die Welt”, Mateusz Morawiecki stanowczo sprzeciwił się rozdzielaniu uchodźców między wszystkie kraje unijne.

„Nie chcemy, by suwerennym państwom były narzucane kwoty” – powiedział.

Premier odpierał zarzuty o „antyeuropejski sojusz” Warszawy z Budapesztem.

„Nie chodzi o zawieranie sojuszy, lecz o wspólne tworzenie polityki uchodźczej” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że Polska udziela wsparcia finansowego uchodźcom w ramach programów UE, za pomocą których uchodźcy mają pozostać w swoich krajach lub krajach tranzytowych.

Szef rządu zapewnił w wywiadzie, że Polacy są „bardzo proeuropejscy”, a Polska chce aktywnie angażować się w europejską politykę. Jak ocenił, wiele można jeszcze poprawić, np. w dziedzinie swobody świadczenia usług. Europejski rynek usług stworzy warunki dla większej konkurencji w całej UE – dodał Morawiecki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl