GUS: W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci

W ubiegłym roku w Polsce na świat przyszło 403 tys. maluchów. To o 20 proc. więcej w porównaniu do 2016 r. Wstępne dane na temat liczby urodzeń przedstawił Główny Urząd Statystyczny. Wynika z nich, że współczynnik urodzeń wzrósł o 0,6 pkt – do poziomu 10,5 promili.

Jeszcze w 2014 roku GUS prognozował, że w roku 2017 urodzi się 346 tys. dzieci. Rzeczywistość okazała się jednak dużo lepsza. Obecny rząd postawił rodzinę na pierwszym miejscu. Niedługo po wygranych wyborach został wprowadzony m.in. program Rodzina 500 plus.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Uściński podkreśla, że wzrost urodzeń jest efektem całej polityki prorodzinnej rządu.

– Pokazujemy i podkreślamy to, że posiadanie dzieci jest wartością. Oczywiście zachęta ekonomiczna do posiadania dzieci w postaci programu „500 plus” jest bardzo ważna. Samo podejście do tego, że dzieci są ważne i potrzebny jest nam przyrost naturalny. Chcemy, żeby polskie rodziny się rozwijały. Myślę, że ta dobra atmosfera dla rodziny powoduje, że ludzie odważniej decydują się na posiadanie dzieci – wskazuje Piotr Uściński.

Ministerstwo Rodziny spodziewa się, że liczba urodzeń w 2018 r. może jeszcze wzrosnąć, o ile będą spełnione pewne warunki. Wskazuje tu nie tylko na kontynuację wypłat świadczenia z programu „500 plus”, ale i sytuację na rynku pracy, m.in. wzrost płac i stabilizację zatrudnienia.

Pełne dane na temat urodzeń GUS opublikuje w najbliższy wtorek.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl