fot. PAP/Jacek Turczyk

M. Magierowski: śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej konieczne

„Wydaje mi się, że to śledztwo jest konieczne. Bardzo wiele spraw jest niewyjaśnionych” – podkreślił Marek Magierowski, dyrektor prezydenckiego biura prasowego. Na antenie TVP Info przekonywał o konieczności powrotu do prac nad wyjaśnieniem przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Marek Magierowski wskazał, że Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego wróci do śledztwa, ponieważ wiemy, jak wyglądał raport komisji Millera. 

Wiemy doskonale, jakie wątpliwości narosły wokół tej katastrofy. Wiemy doskonale, że komisja Millera nie miała dostępu do wszystkich dowodów, które były konieczne. Dostęp do tych dowodów był konieczny, żeby zbadać tę sprawę dogłębnie i rzetelnie. To między innymi sprawia, iż można uznać, że ten raport i wszelkie działania poprzedniego rządu wokół katastrofy smoleńskiej nie były rzetelne i wymagają dalszych wyjaśnień – zaznaczył Marek Magierowski.

Katastrofa smoleńska była badana przez komisję w latach 2010-2011. Pracami zespołu kierował ówczesny szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller. Komisja ustaliła, że przyczyną katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, czego konsekwencją było zderzenie samolotu z drzewami. Podobne wnioski wysunął też rosyjski MAK.

Śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy nadal prowadzi Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Odrębne postępowanie prowadzone jest także w Rosji.

RIRM

drukuj