Uroczystości pogrzebowe prezydenta Kaczorowskiego

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie rozpoczął się ponowny pogrzeb śp. Ryszarda Kaczorowskiegoostatniego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie. Podczas uroczystości będzie bił dzwon „Zygmunt” katedry wawelskiej

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem Słowa Bożego, któremu przewodniczy ks. bp Antoni Dydycz– pasterz kościoła Drohiczyńskiego.

Od godz. 10.30, świątynia jest otwarta dla wszystkich, którzy pragną złożyć ostatni hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi.

O godz. 13.00 rozpocznie się Uroczysta Msza św. pogrzebowa, którą będzie sprawował metropolita warszawski ks kard. Kazimierz Nycz.

Po niej nastąpi złożenie trumny z ciałem Ryszarda Kaczorowskiego w Panteonie Wielkich Polaków wilanowskiej świątyni. Podczas pogrzebu ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego będzie bił Dzwon “Zygmunt” Katedry Wawelskiej.

“Kardynał w odpowiedzi na liczne zapytania ludzi z całej Polski, po konsultacji z Kapitułą Katedralną zarządził, by dzwon Zygmunta zabił w dniu pogrzebu pana prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego o godzinie 15″ – powiedział proboszcz parafii na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki.

O uruchomienie dzwonu, który bije podczas uroczystości kościelnych i w najważniejszych dla Polaków chwilach apelowało m.in. Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. Ostatni prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźctwie to jedna z ofiar katastrofy smoleńskiej. 22 października ekshumowano jego ciało oraz ciało drugiej ofiary katastrofy. Okazało się, że na skutek błędnej identyfikacji ciała zostały pochowane w niewłaściwych grobach.

Alicja Jankowska, córka prezydenta powiedziała, że po katastrofie rodzina była gotowa, by zidentyfikować Ryszarda Kaczorowskiego. Zapewniano ją wówczas, że to ciało zostało łatwo rozpoznane przez Jacka Najdera, byłego wiceszefa MSZ. Jankowska nie mogła zrozumieć, dlaczego nie poproszono rodziny o pomoc w identyfikacji.

– Nie proszono nas o żadne informacje, nie pytano nas w co był ubrany, czy miał jakiekolwiek znaki rozpoznawcze, nie proszono o próbki DNA – powiedziała Alicja Jankowska.

Odnosząc się do pomyłek przy identyfikacji Ryszarda Kaczorowskiego Alicja Jankowska pytała o to, jak można było na to pozwolić.

– Rozumiemy, że nie było żadnej formalnej identyfikacji, polegali tylko na procesie eliminacji. Pytamy, czy to jest właściwa procedura, czy polskie władze były świadome tego, jakimi sposobami identyfikowano ciała? Ufaliśmy im całkowicie – dodaje Alicja Jankowska.

Wczoraj trumna z ciałem byłego prezydenta RP była wystawiona w Uniwersytecie Wrocławskim. Odbyło się nabożeństwo Słowa Bożego. Poprowadził je ks. kard. Henryk Gulbinowicz. W nocy trumna została przewieziona w Asyście Żandarmerii Wojskowej do Warszawy.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl