Były główny prokurator MTK pomoże w odzyskaniu wraku tupolewa

Były główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Luis Moreno-Ocampo pomoże w odzyskaniu wraku tupolewa, który w 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem. 

Do współpracy z polskim rządem prawnika zaprosił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Kontrakt z Moreno-Ocampo podpisano w ubiegłym tygodniu.

Dziennik Gazeta Prawna zamieścił dziś wywiad z prokuratorem. Prawnik podkreśla w nim, że jego wkład w sprawę będzie miał charakter bezstronny i wyłącznie doradczy w kontekście prawa międzynarodowego.

W ocenie posła Andrzeja Melaka, brata śp. Stefana Melaka, który zginął pod Smoleńskiem, zaangażowanie w sprawę eksperta międzynarodowego jest bardzo dobrym ruchem. Polityk zaznacza, że to umiędzynarodowi katastrofę.

– Naszym obowiązkiem jest próbować wszelkich dostępnych możliwości i środków, by ten wrak tupolewa do Polski wrócił. Takie działania, które rodzą pewną nadzieję, no chyba są posunięciem dobrym i aprobowanym, przynajmniej przeze mnie. Jestem za. Nie można lekceważyć takich osób, jak ten właśnie pan prokurator. To jest w jakiś sposób umiędzynarodowienie tegoż, co się stało i postępowania Rosji w sprawie zwrotu naszego statku powietrznego, którego od siedmiu lat oczekujemy i w żaden sposób nie możemy uzyskać – powiedział Andrzej Melak.

Luis Moreno-Ocampo wskazuje, że przed przystąpieniem do rozmów z Rosją ws. zwrotu wraku trzeba ustalić wspólną wersję wydarzeń w kokpicie. Były prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego zaznacza, że spróbuje pomóc, ale nie obiecuje polskiemu rządowi sukcesu.

RIRM

drukuj