M. Jach: Antoni Macierewicz wykonuje wielką pracę dla polskiej armii

Przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja zaznaczył, że celem Prawa i Sprawiedliwości, a w szczególności Ministerstwa Obrony Narodowej z Antonim Macierewiczem na czele, jest przywrócenie siły polskiej armii, gdyż poprzedni rząd zaniedbał siły zbrojne. Poseł odniósł się również do rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącego podwyżek dla wojskowych oraz tworzącej się obrony terytorialnej w Polsce.

Poseł Michał Jach podkreślił, że w czasie poprzednich rządów wojsko zostało zupełnie zaniedbane i teraz Prawo i Sprawiedliwość musi wykonać bardzo dużą pracę, aby odbudować siłę i znaczenie polskiej armii.

Po poprzednich rządach dostaliśmy „Stajnie Augiasza”, jeśli chodzi o wojsko. Na początku to wyglądało bardzo źle, ale na szczęście mamy dobrego ministra obrony narodowej. Pan Antonii Macierewicz doskonale identyfikuje potrzeby sił zbrojnych i doskonale się w tym porusza. W ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy rządów PiS-u stan sił zbrojnych w Polsce zmienił się diametralnie. Nie wszystko się udało: wiadomo, że na zakup okrętów wojennych, które potrzebuje Marynarka Wojenna potrzeba lat, na zakup systemu obrony powietrznej średniego zasięgu również. Natomiast trzeba też wiedzieć, że kierownictwu Ministerstwa Obrony Narodowej z panem Macierewiczem na czele udało się na tyle zmienić już wewnętrzne rozwiązania i zaktywizować pewne dotychczas nieczynne jednostki i sprzęt tak, żeby to poczucie bezpieczeństwa narodowego poprawić – wskazał Michał Jach.

Przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej odniósł się również do kontrowersji wokół przetargu na śmigłowce Karakale, który zorganizowała koalicja PO-PSL.

Ten przetarg był słusznie przez Prawo i Sprawiedliwość totalnie krytykowany. Nie minęło 1,5 roku i dalej Francuzi nie są w stanie zrealizować zobowiązań offsetowych. Oni nie są w stanie doprowadzić do finalnego zakończenia tych negocjacji, które by zaowocowały zakupem tego śmigłowca. To świadczy o tym, jak fatalnie to zostało przeprowadzone i przygotowane. To tylko udowadnia, że poprzedni rząd działał w interesie obcego kapitału, a nie polskich przedsiębiorstw czy przedsiębiorców działających na terenie naszego kraju – zaznaczył poseł Jach.

Tworząca się obrona terytorialna w naszym kraju przyciąga znacznie więcej chętnych na pierwszy etap przyjęcia, niż przewidywali organizatorzy. To świadczy przede wszystkim o pobudkach patriotycznych młodzieży w Polsce – powiedział Michał Jach i dodał, że rola obrony terytorialnej będzie bardzo ważna.

Budowę obrony terytorialnej rozpoczniemy od wschodu Polski, czyli tam, gdzie te operacyjne jednostki właściwie nie istnieją lub jest ich bardzo niewiele. Na Wschodzie jest również największe zagrożenie i właśnie tam należy ustawić żołnierzy, którzy będą w stanie – w razie zagrożenia – stawić opór. Jeżeli będzie tam wojsko i będą dobrze wyposażone i wyszkolone oddziały, to potencjalny agresor trzy razy się zastanowi, zanim podejmie jakąkolwiek akcję przeciwko Polsce – podkreślił przewodniczący komisji obrony.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości odniósł się również do rozporządzenia podpisanego przez prezydenta Andrzeja Dudę o podwyższeniu od 2017 r. wskaźnika, według którego obliczane jest przeciętne uposażenie żołnierzy. Zdaniem posła Michała Jacha, jest to bardzo istotne rozporządzenie i bardzo potrzebne polskiej armii.

Jest to kolejny dowód na to, że Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje obietnic. Mówiliśmy o tym w trakcie kampanii wyborczej, ale i przed nią, że Prawo i Sprawiedliwość zawsze dba o siły zbrojne oraz że żołnierz musi mieć godne życie. Żołnierz ryzykuje swoim bezpieczeństwem, jest ciągle dyspozycyjny, często go nie ma i nie może być tak, jak jeszcze nie tak dawno było, że żołnierze zawodowi musieli udawać się do gminy po dodatek mieszkaniowy, bo  mieli tak niskie zarobki, że kwalifikowali się do pomocy społecznej. Tak być nie może. Państwo powinno tak zabezpieczać żołnierzy, żeby oni swój wysiłek i zaangażowanie kierowali do obrony Ojczyzny. Cieszy mnie to, że nasz rząd widzi potrzebę dbania o polskie siły zbrojne – zaznaczył przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach.

Całość rozmowy z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj