fot. PAP/Radek Pietruszka

M. Horała: Program inwestycyjny CPK wykreuje 95 tys. miejsc pracy

W szczytowym momencie program inwestycyjny Centralnego Portu Komunikacyjnego wykreuje w Polsce 95 tys. miejsc pracy. Wartość dodana PKB brutto, którą da ta inwestycja gospodarce, wyniesie 126 mld złotych – powiedział w Radiu Gdańsk wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała był dziś gościem Radia Gdańsk.

Jego zdaniem pandemia koronawirusa będzie miała pozytywny wpływ na realizację projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. [czytaj więcej]

„CPK jeszcze przez kilka lat, do roku 2027, to tak naprawdę nie jest działające lotnisko, tylko wielki program inwestycyjny. W warunkach spowolnienia gospodarczego (…) znacznie łatwiej prowadzi się inwestycje – są niższe ceny i więcej chętnych kontrahentów szukających zleceń. Z drugiej strony takie inwestycje publiczne są potrzebne, żeby pobudzić gospodarkę” – mówił w Radiu Gdańsk Marcin Horała.

Wiceminister infrastruktury podkreślił, że samo lotnisko jest jedną czwartą wartości programu inwestycyjnego, a trzy czwarte to nowe szlaki komunikacyjne, przede wszystkim kolejowe.

„W szczytowym momencie ten program inwestycyjny wykreuje w Polsce 95 tys. miejsc pracy. Wartość dodana PKB brutto, który wygeneruje ta inwestycja w polskiej gospodarce, to 126 miliardów złotych. Mówimy tylko o fazie budowy, bo zupełnie czymś innym, dużo trudniejszym do oszacowania, jest wpływ na gospodarkę wynikający z tego, że będziemy mieli to lotnisko i system komunikacyjny” – zauważył polityk.

Marcin Horała tłumaczył, że w pierwszym roku funkcjonowania Centralny Port Komunikacyjny powinien obsłużyć około 20-25 mln pasażerów.

„Później to będzie stopniowo rosło. Z góry planujemy tak tę inwestycję, żeby w razie, gdyby CPK się zapełniło, były rezerwy terenu i łatwe możliwości rozbudowy nawet do 100 mln pasażerów, oczywiście jeżeli w przyszłości pojawi się taka potrzeba” – podkreślił.

Wiceminister tłumaczył, że głównymi partnerami CPK będą lotniska dalekowschodnie i z nimi trwają rozmowy w sprawie współpracy.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy „Solidarność”.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą, a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl