fot. PAP/Leszek Szymański

Korea Południowa zaangażuje się kapitałowo w budowę CPK

Zaangażowanie kapitałowe Koreańczyków w projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada porozumienie przedstawicieli władz Polski i Korei Południowej dotyczące zacieśnienia współpracy w ramach nowej inwestycji – poinformował Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.

„Umowa to niezwykle ważny kamień milowy tej współpracy, której początkiem był wybór doradcy strategicznego. Na jej końcu jest partnerstwo strategiczne, udział w nowo wybudowanym lotnisku, wspólne przedsięwzięcie joint venture, inwestycja i współudział w zarządzaniu, a najpierw w budowie komponentu lotniczego CPK” – powiedział Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

Polityk zaznaczył, że współpraca „ma nie tylko wymiar współpracy między firmami: Incheon International Airport Corporation i spółką CPK, ale jest to jeden z elementów szerszej współpracy międzyrządowej w ramach strategicznego partnerstwa między Polską a Koreą”.

Jak przekazała spółka CPK, porozumienie zakłada działania mające na celu wspólne przedsięwzięcia w formule joint venture, w którym Koreańczycy mają objąć mniejszościowy pakiet udziałów.

„Spółka Incheon International Airport Corporation (IIAC), która od początku roku świadczy specjalistyczne usługi doradcze na rzecz CPK, potwierdza słuszność działań w celu zaangażowania kapitałowego w polski projekt. Do końca przyszłego roku obie strony wypracują szczegółowe warunki inwestycji” – poinformowała spółka.

Podpisy pod dokumentem złożyli: wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała; południowokoreański minister ziemi, infrastruktury i transportu Noh Hyeong Ouk; oraz prezesi: Mikołaj Wild z CPK i Kim Kyung-wook z Lotniska Incheon.

Według spółki CPK postęp prac przy projekcie Centralnego Portu Komunikacyjnego stwarza warunki do podjęcia kolejnych działań w kierunku partnerstwa strategicznego, koncentrujących się na ocenie finansowej i studiach wykonalności.

Wiceminister Marcin Horała wskazał, że krok w kierunku uczynienia z części lotniskowej CPK wspólnej inwestycji Polski i Korei Południowej „pozwoli na połączenie południowokoreańskiej wiedzy i doświadczenia z polską ambicją i potencjałem”.

„Podpisane dziś porozumienie jest potwierdzeniem woli współpracy między naszymi krajami przy projekcie CPK. Jest również kamieniem milowym na drodze do stworzenia w Polsce globalnego portu przesiadkowego” – stwierdził  Noh Hyeong Ouk, koreański minister ziemi, infrastruktury i transportu.

Zapewnił, że MOLIT (Ministerstwo Ziemi, Infrastruktury Transportu Republiki Korei) i IIAC (Incheon International Airport Corporation) dołożą starań, aby wspierać na wielu płaszczyznach projekt CPK, „wykorzystując swoje bogate doświadczenia zdobyte podczas budowy i eksploatacji Portu Lotniczego Incheon”.

„W przypadku Incheon projekty średnio- i długoterminowe, np. czwarty etap rozbudowy lotniska, realizujemy zgodnie z harmonogramem i niezależnie od spowolnienia wywołanego COVID-19. Dzięki takiemu podejściu w przyszłości będziemy w stanie sprawnie odpowiedzieć na prognozowany zwiększony popyt na transport ludzi i towarów” – powiedział Kim Kyung-Wook, prezes spółki IIAC i Lotniska Incheon.

Dodał, że w ramach przedsięwzięcia joint venture „planujemy aktywnie aktualizować założenia wspólnej inwestycji, biorąc pod uwagę potencjał CPK jako hubu dla Europy Środkowo-Wschodniej”.

W komunikacie spółki CPK przypominano, że współpraca polsko-koreańska w zakresie projektu CPK jest realizowana od wielu miesięcy.

„Lotniskowa grupa robocza, która została utworzona na mocy międzyrządowego MoU podpisanego w lutym 2021, umożliwiła konstruktywny dialog pomiędzy zespołami CPK i IIAC, dzięki czemu obie strony określiły obszary dla dodatkowych wspólnych działań” – stwierdzono.

Według Mikołaja Wilda, prezesa spółki CPK, rozpoczęta na początku roku współpraca „przebiega zgodnie z założeniami i zamierzeniami”.

Pod koniec lutego br. przedstawiciele rządów Polski i Korei Południowej podpisali porozumienie o współpracy między obydwoma krajami. Równocześnie złożono wówczas podpisy pod umową między CPK i lotniskiem Incheon.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma integrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

Lotnisko Incheon zostało otwarte w 2001 r. Decyzja o jego budowie zapadła po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 r., w związku z niewystarczającą przepustowością lotniska Gimpo. Port lotniczy znajduje się na wyspie Yeongjong-Yongyu, 52 km od centrum Seulu. W 2019 roku Incheon obsłużył ponad 71 mln pasażerów.

PAP

drukuj