fot. WOT

Uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Blisko 100 żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej 23 sierpnia br. wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej na terenie koszar 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie.

 „Przysięga wiąże i chwyta za serce. Niech będzie dla Was wskazaniem życiowej drogi.Poprzez wypowiedzenie słów roty dołączacie do grona żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej  i bierzecie na siebie zaszczytny obowiązek służby Ojczyźnie, a także obowiązek kultywowania chlubnych tradycji oręża polskiego.” – tak dowódca 4W-MBOT – płk Mirosław Bryś – zwrócił się do żołnierzy, którzy ślubowali „służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej”.

Przysięga wojskowa jest jedynym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego żołnierza.  To wyraz patriotyzmu, oddania i zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Dzień ten  zapisuje się w kartach pamięci każdego żołnierza i ich rodzin jako szczególny, zwieńczający trud jaki włożyli podczas całego szkolenia, ale także będący początkiem dalszej drogi jako żołnierza Wojska Polskiego.

„Wstąpienie do wojska było spełnieniem moich pragnień oraz możliwością samorealizacji nie tylko na poziomie cywilnym. WOT daje nam możliwość połączenia służby dla kraju oraz życia cywilnego i rodzinnego. Rozwijania się zawodowo, jak do tej pory oraz służby Ojczyźnie. Przysięga była bardzo dużym przeżyciem nie tylko dla mnie, ale i dla całej mojej rodziny. Mimo ogromnego wysiłku podczas szkolenia podstawowego, w momencie wypowiadania słów roty przysięgi wojskowej wszystko to przestało mieć znaczenie. Przepełniała mnie duma. Jestem szczęśliwa, że mogę spełniać się w służbie wojskowej i realizować marzenia.  Dążyć do samodoskonalenia, współpracować z naprawdę wspaniałymi ludźmi z pasją, ogromną wiedzą i cierpliwością do młodych żołnierzy” – opowiada szer. Marlena Niemiec.

„ Podczas składania przysięgi wojskowej towarzyszyły mi ogromne emocje. Stres, bo przecież taki dzień w życiu jest tylko jeden, ale przede wszystkim duma i zaszczyt, że jestem żołnierzem Wojska Polskiego. Na ramieniu noszę biało-czerwoną flagę, symbol Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, o którą walczyli nasi poprzednicy” – dodaje szer. Elżbieta Chorzępa.

W uroczystościach udział wziął Starosta Braniewski pan Karol Motyka oraz Burmistrz Braniewa – pan Tomasz Sielicki. Wyjątkowym gościem był żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego – pan por. Jerzy Kwietniewski ps. „Siwy”, który od początku powstania Brygady, wspiera służących w niej żołnierzy.

Należy nadmienić, że żołnierze którzy w tym dniu złożyli swoją uroczystą przysięgę przez ostatnie dwa tygodnie czynnie brali udział w swoim pierwszym szkoleniu przygotowującym do służby w WOT – tzw. „szesnastce”. W trakcie szkolenia zostali zapoznani z podstawami życia żołnierskiego, regulaminami obowiązującymi w Wojsku Polskim jak i poddani ciężkiej próbie swoich możliwości podczas szkolenia taktycznego oraz strzeleckiego. Wykazując wysokie zaangażowanie, pomyślnie ukończyli „Pętlę taktyczną”. Sprawdzianowi poddane zostały umiejętności działania taktycznego w sekcji, pracy na mapie i orientacji topograficznej, poprawnego utrzymywania łączności oraz prowadzenia ognia z karabinka szturmowego. Warunkiem pozytywnego ukończenia pętli było zaliczenie wszystkich jej punktów. Warto przypomnieć, że żołnierze OT godzą służbę wojskową z pracą w środowisku cywilnym.

Za utrzymanie poziomu szkolenia oraz dyscypliny odpowiadali żołnierze zawodowi 43blp, a także  wyspecjalizowani instruktorzy terytorialnej służby wojskowej. Nad szkolonym wojskiem czuwali także przyszli oficerowie Wojska Polskiego, podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, którzy odbywają swoje praktyki dowódcze. Na czas szkolenia zostali oni przydzieleni z Dowództwa 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej do szkolenia żołnierzy szkolenia podstawowego, jako dublerzy dowódców plutonu.

ppor. Anna Szczepańska/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl