fot. PAP/Maciej Kulczyński

M. Horała: CPK to linia życia dla Wrocławia

Skrócenie czasu dojazdu pociągiem z Wrocławia do Łodzi i do Warszawy o połowę – to efekt budowy kolei dużych prędkości na trasie Wrocław-Sieradz-Łódź. Połączenia powstaną w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Podczas konferencji prasowej w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim zaprezentowano szczegóły wariantu inwestorskiego kolei dużych prędkości dla Dolnego Śląska. Inwestycje powstaną jako element sieci połączeń wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego. Proponowany wariant wypracowano w toku konsultacji z samorządem oraz lokalną społecznością.

Marcin Horała, wiceminister funduszy, pełnomocnik rządu ds. CPK, wskazał na korzyści płynące z inwestycji.

– To linia życia dla Wrocławia. Rzadko kiedy w rozwiniętym państwie cywilizacyjnym istnieje taki brak w infrastrukturze, że wykonanie inwestycji powoduje skrócenie czasu przejazdu o ponad połowę, a tak będzie w tym przypadku. Dzięki realizacji tej linii kolejowej z Wrocławia do Łodzi będzie się dojeżdżać w godzinę, a w 1h 45 min z Wrocławia do Warszawy. To ponad dwukrotnie szybciej niż do tej pory. To pokazuje, w jakiej skali mamy braki w infrastrukturze na tym odcinku – poinformował wiceminister Marcin Horała.

W ramach programu kolejowego CPK do 2034 r. ma powstać 2 tys. km nowych linii kolejowych.

RIRM/Zuzanna Dąbrowska, Warszawa

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl