M. Dworczyk: Wkrótce projekt ustawy dot. odbierania stopni generalskich trafi na posiedzenie rządu

W ciągu trzech, czterech tygodni Rada Ministrów powinna zająć się projektem ustawy, umożliwiającym odebranie Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi stopni generalskich – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

Zaznaczył, że ostatnio „pojawiły się nieprawdziwe informacje w przestrzeni medialnej, jakoby ten projekt był wstrzymany”.

Michał Dworczyk wskazał, że Wojciech Jaruzelski przysłużył się jak najgorzej, nie tylko Wojsku Polskiemu, ale i Polsce, więc pewną koniecznością historyczną jest zamknięcie tego tematu, jakim jest odebranie stopnia generalskiego. Degradacji Jaruzelskiego i Kiszczaka od lat domagają się środowiska kombatanckie i niepodległościowe.

Historyk, prof. Wiesław Wysocki podkreśla, że decyzja rządu w tej sprawie jest potrzebna, choć spóźniona.

To jest słuszna ocena przez społeczeństwo, tylko niestety spóźniona. To tylko właściwie jest jakąś kroplą goryczy w tym wszystkim. Tej chwili powinni doczekać zwłaszcza ci, którzy byli bezpośrednio represjonowani, czy w jakiś sposób pokrzywdzeni przez reżim komunistyczny, który reprezentowali ci dwaj – akcentuje historyk.

Wojciech Jaruzelski odpowiadał za wprowadzenie 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego i za delegalizację NSZZ „Solidarność”. Stanął też na czele powołanej wtedy Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Czesław Kiszczak był w latach 1981-90 ministrem spraw wewnętrznych, kierował tym resortem w okresie stanu wojennego.

RIRM

drukuj