M. Dworczyk: Dialog między Polską a Izraelem trwa cały czas

Rozmowy polskiego i izraelskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego powinny dotyczyć treści noweli o IPN oraz nieporozumień z nią związanych – ocenił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Michał Dworczyk zaznaczył, że warto też rozmawiać o innych kwestiach. Wskazał w tym kontekście na potrzebę dialogu na temat wspólnej przeszłości oraz projektów, które pozwolą nam się lepiej rozumieć.

Szef kancelarii premiera w Radiowej Trójce zastrzegł, że nie ma jeszcze wyznaczonej daty spotkania zespołów z Polski i Izraela ds. dialogu prawno-historycznego między oboma krajami. Wskazał jednocześnie, że Polska i Izrael są w stałym kontakcie.

– Dialog na poziomie dyplomatycznym trwa cały czas, tzn. zarówno na poziomie politycznym, jak i kanałami dyplomatycznymi za pośrednictwem ambasady polskiej w Izraelu i ambasady izraelskiej w Warszawie cały czas jest bieżący kontakt. Widać, że wszystkim zależy na deeskalacji tych emocji, które powstały w ostatnich tygodniach – akcentował Michał Dworczyk.

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa wejdzie w życie 1 marca.

RIRM/TV Trwam News

drukuj