fot. PAP/Leszek Szymański

M. Dworczyk: Opóźnienia w dostawach szczepionek mogą spowodować zmiany terminów w przypadku szczepień seniorów

Kolejne opóźnienia w dostawach szczepionek mogą wymusić zmiany terminów w przypadku szczepień seniorów – informuje minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. Problemy mają wszystkie koncerny, których preparaty zostały dopuszczone przez Europejską Agencję Leków.

Komisja Europejska dopuściła do obrotu w Unii szczepionkę AstraZeneca po tym, jak pozytywną rekomendację na jej temat wydała Europejska Agencja Leków. Początkowo koncern zobligował się, że dostarczy w I kwartale 80 mln dawek. Później poinformował, że nie będzie w stanie zrealizować nawet połowy tych zapowiedzi. AstraZeneca zmieniła stanowisko teraz, po silnych naciskach z Komisji Europejskiej.

„AstraZeneca dostarczy 9 milionów dodatkowych dawek w I kwartale (łącznie 40 milionów) w porównaniu z ofertą z zeszłego tygodnia i rozpocznie dostawy tydzień wcześniej niż planowano. Firma rozszerzy również swoje moce produkcyjne w Europie” – poinformowała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Mniejsze dostawy od brytyjsko-szwedzkiego koncernu nie wpłyną na harmonogram szczepień w Polsce. Minister Michał Dworczyk przekonuje, że dla polskiego rządu zapowiedź o 80 mln dawek w pierwszym kwartale była zbyt optymistyczna. Problemy ma także Pfizer i Moderna. Na razie rząd zdecydował o spowolnieniu szczepień w tzw. grupie zero.

– W tej chwili tak naprawdę nasze rezerwy się skończyły i kolejne opóźnienia, kolejne redukcje dostaw, musiałyby wpłynąć na harmonogram szczepień. Musielibyśmy po prostu odwoływać część umówionych już szczepień seniorów.  Tego nie chcemy zrobić – powiedział szef Kancelarii Premiera.

Grafik szczepień seniorów na razie jest realizowany bez żadnych zmian – podkreśla minister Michał Dworczyk.

TV Trwam News

***

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w wydanym pod koniec grudnia 2020 roku stanowisku na temat szczepionek podkreślił, że decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu. Dokument przygotowany przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP został podzielony na trzy części. Pierwsza część to opinia o medycznych skutkach szczepionek, druga dotyczy etycznego wymiaru produkcji szczepionek, a trzecia, podejmuje temat powinności poddania się szczepieniu.

Specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, prof. Andrzej Kochański, wyjaśnił, w jaki sposób działają szczepionki mRNA. Zaznaczył, że cząsteczka mRNA nie ma kontaktu z naszym genomem.

Ks. bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, wskazał, że „korzystanie z niegodziwie wyprodukowanej szczepionki nie może być utożsamiane z akceptacją dla aborcji”. Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać z takich szczepionek, jeśli nie są dostępne inne szczepionki, niebudzące moralnych zastrzeżeń – podkreślił ks. bp Jacek Grzybowski.

Decyzję o tym, czy szczepić się, czy nie, każdy powinien podejmować we własnym sumieniu. Dokument Episkopatu jest stanowiskiem, a nie apelem o to, by się szczepić.

Pełna treść stanowiska Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych dostępna jest na stronie Konferencji Episkopatu Polski [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl