fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Lubelskie: Wisła przekroczyła stan alarmowy

Poziom Wisły w Annopolu (Lubelskie) przekroczył w sobotę rano stan alarmowy o 22 cm, a w Puławach stan ostrzegawczy o 28 cm. W nadwiślańskich gminach woj. lubelskiego obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

„Sytuacja jest poważna, ale bardzo stabilna i nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców ani ich mieniu” – powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który wizytował w sobotę wały przeciwpowodziowe w gminie Annopol i omawiał z samorządowcami oraz służbami ratowniczymi działania związane z sytuacją hydrologiczną na Wiśle.

Przez Lubelszczyznę przepływa na Wiśle fala wezbraniowa spowodowana silnymi opadami na południu Polski. Od piątku w nadwiślańskich gminach woj. lubelskiego – Annopol, Puławy, Józefów nad Wisłą, Wilków, Łaziska, Kazimierz Dolny – obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, co wiąże się z wprowadzeniem służb w stan wyższej gotowości.

„Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Prognozy są optymistyczne, fala jest dość krótka, w najbardziej newralgicznych miejscach ma być niższa niż w 2010 roku (kiedy doszło do powodzi – PAP)” – powiedział PAP mł. bryg. Maciej Falandysz ze stanowiska koordynacji w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

W sobotę rano Wisła w Annopolu płynęła o 22 cm powyżej stanu alarmowego, w niżej położonych Puławach przekroczyła stan ostrzegawczy o 28 cm. Wojewoda powiedział, że według prognoz woda „ma przekroczyć w stan alarmowy o 1 metr i 15 centymetrów”.

„To nie zagraża wałom” – zapewnił.

Jak dodał, wysoka woda na Wiśle powoduje problemy na dopływach tej rzeki, dlatego podniesione zostały wały na rzece Chodelce w Wilkowie.

„To problemy, z którymi sobie radzimy” – podkreślił Czarnek.

W piątek strażacy prewencyjne w miejscowości Zastów Karczmiski i Szczekarków uszczelniali wały na Chodelce, w miejscach, gdzie dziury porobiły w nim bobry.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poziom Wisły w Annopolu nadal będzie rosnąć i w niedzielę może osiągnąć 635 cm, czyli przekroczyć stan alarmowy o 85 cm, a poniedziałek wrosnąć o kolejne 20 cm. W Puławach Wisła ma przekroczyć stan alarmowy w niedzielę o 25 cm , a w poniedziałek o kolejne 50 cm. Natomiast w Dęblinie stan alarmowy ma być przekroczony w poniedziałek o 20 cm.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl