fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Lubelskie: Pięć osób z zarzutami za wyłudzenia VAT

Pięć osób usłyszało w lubelskim wydziale Prokuratury Krajowej zarzuty dotyczące udziału w gangu wyłudzającym zwrot podatku VAT. Przestępcy mieli w ramach tzw. oszustw karuzelowych zyskać około 8 mln zł. W sumie w sprawie jest już 51 podejrzanych.

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prowadzi wielowątkowe śledztwo, które dotyczy „działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się dokonywaniem wyłudzeń zwrotu podatku VAT, w ramach tzw. oszustw karuzelowych”.

Na polecenie prokuratury 20 marca zatrzymanych zostało pięć osób, które są podejrzane o udział w gangu oszustów. Grupa miała wyłudzić ok. 8 mln złotych podatku.

„Zatrzymani usłyszeli również zarzuty podejmowania działań zmierzających do utrudnienia stwierdzenia nielegalności pochodzenia środków finansowych uzyskanych w wyniku przestępstwa” – poinformował Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej.

Trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane przez Sąd Rejonowy Lublin-Zachód. Wobec dwóch podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe, dozory policji i zakaz opuszczania kraju.

Prokuratura Krajowa podała, że są to kolejne zatrzymania w prowadzonym przez lubelską prokuraturę w śledztwie. W sprawie występuje już 51 podejrzanych, z czego 11 osób przebywa w aresztach śledczych.

„Jednym z wątków tego śledztwa są wyłudzenia zwrotu podatku VAT przez polskie podmioty gospodarcze, które wykazywały wewnątrzwspólnotową dostawę towarów do innych krajów Unii Europejskiej, uzyskując z tego tytułu prawo do odliczenia podatku VAT, w ramach tzw. oszust karuzelowych” – poinformował prokurator.

Mechanizm oszustw miał – jak podaje PK – polegać na sprowadzaniu do Polski towarów, których zakup nie był zgłaszany właściwym organom podatkowym, co skutkowało nieuiszczeniem podatku VAT. Towar miał być przedmiotem wielokrotnych transakcji, często między tymi samymi firmami, a po kilku transakcjach na terenie Polski był ponownie zbywany za granicę, do krajów UE.

„Podmiot dokonujący tego eksportu wykazywał do odliczenia podatek VAT wynikający z faktur zakupu tego towaru” – wyjaśniła prokuratura.

Podejrzani obracali w ten sposób głównie artykułami spożywczymi – kawą, napojami energetycznymi, a także folią i granulatem używanym do produkcji tworzyw sztucznych.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl