fot. PAP/Tomasz Koryszko

Lubelskie: klacz Encarina najlepszym koniem pokazu w Janowie Podlaskim

Klacz Encarina ze stadniny w Janowie Podlaskim została uznana w niedzielę za najlepszego konia 41. Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. W pokazie zaprezentowano ponad sto koni z państwowych stadnin i hodowli prywatnych.

Od piątku w janowskiej stadninie międzynarodowe jury oceniało najlepsze polskie konie arabskie. Zwierzęta oceniane były w wielu kategoriach, w zależności od wieku, osobno klacze, osobno ogiery. Sędziowie oceniali m.in. budowę koni (głowę, tułów, kończyny), ale także ich zachowanie w ruchu. Najlepszym przyznano w niedzielę tytuły czempionów.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który wręczał nagrody hodowcom, podkreślił, że pokaz w Janowie Podlaskim to święto konia arabskiego w Polsce.

„Pokazy, które mieliśmy okazję oglądać dowodzą jaka silna, dobrze funkcjonująca jest hodowla koni arabskich w Polsce” – powiedział.

Nawiązując do aukcji Pride of Poland Ardanowski powiedział, że polskie konie zasilają hodowle na świecie.

„Jeżeli nasze konie mogą zasilać hodowle gdzieś na świecie, to jesteśmy z tego zadowoleni, bo to dzięki Polsce przetrwała hodowla koni arabskich. (…) Odgrywaliśmy i cały czas odgrywamy ważną rolę w hodowli koni arabskich. Naszymi wynikami hodowli, tym najwyższym potencjałem genetycznym, jakim polskie konie arabskie sobą reprezentują, chcemy dzielić się ze światem” – powiedział.

Min. Ardanowski zaprzeczył, jakoby tegoroczna aukcja miała być wyprzedażą najcenniejszych koni.

„Wystawiamy konie dobre, które wstydu nam nie przynoszą, cieszą się zainteresowaniem, ale nie wyprzedajemy sreber rodowych. Najlepszych koni sprzedawać nie będziemy. Najlepsze konie są potrzebne po to, żebyśmy mogli realizować program hodowlany” – podkreślił.

Zapewnił, że konie zaoferowane na aukcji w Janowie Podlaskiem, jeśli nie zostaną tu sprzedane, to pozostaną w kraju przez rok.

„Nie ma możliwości umawiania się pod stołem, kombinowania. Jeżeli nie zostaną tu w uczciwej konkurencji sprzedane, to będą pracowały na rzecz naszej hodowli pozostając w stadninach” – zapewnił Jan Krzysztof Ardanowski.

Najlepszy koń janowskiego pokazu, klacz Encarina zdobyła też tytuł czempiona Polski klaczy młodszych (czyli dwu i trzyletnich). Czempionką Polski klaczy starszych została Wieża Mocy wyhodowana w Michałowie, a klaczy rocznych – Florissima, także z Michałowa.

Czempionem ogierów rocznych został Star Farid, prywatnego hodowcy Wojciecha Parczewskiego, ogierów młodszych – Ames jr z prywatnej hodowli Janusza Ryżkowskiego, natomiast czempionem ogierów starszych – Pomian ze stadniny w Janowie Podlaskim.

Do tegorocznego narodowego pokazu zgłoszono ponad sto koni z polskich stadnin państwowych w Janowie Podlaskim, Michałowie, Białce oraz 26 hodowli prywatnych. Patronat honorowy nad pokazem objął prezydent Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl