Lubelskie: W Trzebieszowie Drugim oddano hołd ppor. A. Dołędze ps. „Znicz”

W Trzebieszowie Drugim oddano hołd podporucznikowi Antoniemu Dołędze ps. „Znicz”. Podczas niedzielnych uroczystości miało miejsce poświęcenie nagrobka ostatniego żołnierza niezłomnego. Odczytane zostało także postanowienie prezydenta RP Andrzeja Dudy o nadaniu mu 1. stopnia oficerskiego.

Chorąży Antoni Dołęga, dziś podporucznik, urodził się w 1915 roku. Był żołnierzem Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

– Walczył o Polskę wolną od faszyzmu i od marksizmu, od ideologii, które niszczą człowieka. Walczył o Polskę budowaną na chrześcijańskich wartościach, na rodzimej kulturze i tradycji. Pomyślmy o tym, gdy dzisiaj na nowo neomarksistowska ideologia gender próbuje narzucić naszemu społeczeństwu swą ateistyczną wizję człowieka i świata – zaznaczył podczas niedzielnych uroczystości upamiętniających ppor. Antoniego Dołęgę ordynariusz diecezji siedleckiej ks. bp Kazimierz Gurda, który dokonał poświęcenia nagrobka żołnierza podziemia antykomunistycznego.

O wyjątkowej więzi, jaka łączyła niezłomnego bohatera z Ojczyzną, mówił wójt gminy Trzebieszów Mirosław Szekalis.

Poświęcił wszystko – swoje życie, zdrowie, małżeństwo, rodzinę. Miał jedną właściwie miłość bez wyjątku – Ojczyznę. Do końca był wierny przysiędze, że będzie walczyć o Ojczyznę, ale Ojczyznę swoich marzeń – wolną, demokratyczną i niepodległą. Jego trud nie poszedł na marne – podkreślał Mirosław Szekalis.

Niezłomność to szczególna cecha, jaką odznaczał się ppor. Dołęga – akcentował wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

– Ta cecha, to słowo „niezłomność”, to klucz do rozszyfrowania tajemnicy, dlaczego od 1053 lat Polska i naród polski wielokrotnie znajdował się w położeniu – można powiedzieć – bez wyjścia i beznadziejnym, ale przetrwał, trwa i rozwija się – zaznaczył Przemysław Czarnek.

Ppor. Antoni Dołęga do śmierci ukrywał się przed funkcjonariuszami komunistycznego aparatu represji w lasach nieopodal miejscowości Popławy-Rogale k. Łukowa. W 1982 roku został sekretnie pochowany niedaleko zabudowań gospodarczych. Za pomoc wujowi w tych trudnych czasach dziękował podczas uroczystości krewny niezłomnego żołnierza.

– Oddajemy hołd Wam wszystkim. Wam – nieżyjącym mieszkańcom Trzebieszowa i okolicznych wsi, którzy ukrywaliście naszego wuja przez blisko 40 lat i dzięki czemu mógł stać na posterunku jako ostatni żołnierz II RP. Oddajemy również hołd Wam – dziedzicom tej tradycji – mówił Ronald Werelich, krewny ppor. Antoniego Dołęgi.

W połowie czerwca 2017 roku ppor. Dołęga został ekshumowany przez specjalistów z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. W tym samym roku, w listopadzie, odbył się jego uroczysty pogrzeb. 2 sierpnia bieżącego roku Antoni Dołęga został pośmiertnie mianowany na stopień podporucznika.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl