J. Rostowski zeznaje przed komisją śledczą ds. VAT

Zeznania przed sejmową komisją śledczą ds. VAT składa były minister finansów Jan Rostowski. Już na początku przesłuchania polityk zaprzeczył, że luka VAT za czasów rządów koalicji PO-PSL wzrastała.

Jan Rostowski funkcję ministra finansów pełnił w latach 2007-2013. Świadek rozpoczął od długiej wypowiedzi, w której wielokrotnie zaprzeczał, jakoby jego rząd był odpowiedzialny za rosnącą lukę VAT.

Wszystkie te twierdzenia są fałszywe. Natężenie takich wypowiedzi w ostatnich tygodniach ma jedynie cel polityczny, czyli przykrycie afery łapówkarstwa przez przewodniczącego KNF – stwierdził były minister finansów.

Świadek wielokrotnie wchodził w polemikę z szefem komisji posłem Marcinem Horałą i nie ukrywa, że jego zdaniem przesłuchanie ma jedynie charakter polityczny.

– W kwestii tzw. „zniknięcia” 20 mld zł z budżetu państwa w 2009 r. pan (Marcin Horała – przyp. red.) dopatruje się powodów tego „zniknięcia” w zniesieniu w listopadzie 2008 r. 30 proc. sankcji VAT. Jednak dane z 2008 r. i 2009 r. w żaden sposób nie potwierdzają tej hipotezy – mówił Jan Rostowski.

Padają także pytania nawiązujące do złożonych niedawno przed komisją zeznań byłej wiceminister finansów prof. Elżbiety Chojny-Duch. Według niej, to nie Rostowski, tylko szef gabinetu politycznego premiera Donalda Tusk Sławomir Nowak miał wpływ na stanowienia prawa podatkowego na etapie prac rządowych. 

Jan Rostowski jest jednym z kluczowych świadków wezwanych przed komisję.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj