fot. policja.pl

Lubelskie: KAS i SG rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą; siedem osób z zarzutami

Blisko 11 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków i cła stracił Skarb Państwa na działalności zorganizowanej grupy przestępczej, którą rozbili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Granicznej – poinformował rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

Ponad 100 funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału SG, Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej i Grup Zabezpieczania Działań KAS z Poznania, Olsztyna, Białegostoku i Ministerstwa Finansów uczestniczyło w zatrzymaniu siedmiu osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Akcję przeprowadzono we wtorek jednocześnie w kilku miejscowościach na terenie powiatu bialskiego oraz w mieście Biała Podlaska.

„Mundurowi przeszukali m.in. budynki mieszkalne, garaże, budynki gospodarcze i pojazdy” – podał rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

Siedem osób usłyszało zarzuty popełnienia przestępstw karnych skarbowych, a także kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

„Wobec sześciu osób, wśród których były osoby pełniące rolę kierowniczą w grupie, na wniosek PO w Zamościu, sąd zastosował najsurowsze środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy” – poinformował rzecznik IAS.

Dodał, że wobec jednej osoby zastosowano dozór policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w wysokości 20 tys. zł.

Jak poinformował Deruś, podczas akcji u jednego z podejrzanych znaleziono także ponad 3,7 kg marihuany, ponad 400 g substancji psychoaktywnej oraz pistolet gazowy kal. 9 mm.

„Mężczyzna usłyszał więc dodatkowo zarzuty posiadania środków odurzających i substancji psychotropowych w znacznych ilościach oraz posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej” – dodał rzecznik IAS.

Śledztwo w sprawie grupy przestępczej działającej w Białej Podlaskiej i na terenie pow. bialskiego (Lubelskie) od 3 lipca 2019 r. do 8 stycznia 2021 r. nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

„Jej członkowie organizowali przemyt z Republiki Białorusi na obszar UE wyrobów tytoniowych, a następnie je ukrywali, przechowywali i pomagali w dalszej dystrybucji” – poinformował rzecznik IAS.

Według ustaleń śledczych sprawcy zorganizowali nielegalny wwóz do UE nie mniej niż 480 tys. paczek papierosów, które przemycane były na teren Polski pociągami towarowymi przez przejście graniczne w Terespolu.

„Uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków i cła to blisko 11 mln zł” – podał Deruś.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi od 3 miesięcy do lat 5 więzienia. W przypadku osoby, która taką grupą kieruje minimalna kara to 3 lata pozbawienia wolności.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl