fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Lubelski kurator oświaty: Wierzę w poczucie odpowiedzialności nauczycieli

Wierzę w poczucie odpowiedzialności nauczycieli powiedziała Teresa Misiuk w kontekście zapowiadanych strajków w szkolnictwie. Lubelski kurator oświaty do sprawy odniosła się podczas piątkowej konferencji w Lublinie.

Teresa Misiuk przypomniała, że zgodnie z prawem strajk jest ostateczną formą protestu. Może do niego dojść po wyczerpaniu innych możliwości, jak negocjacje czy mediacje. Lubelski kurator zwróciła uwagę, że sytuacja finansowa nauczycieli w ostatnim czasie uległa znacznej poprawie, a rząd jest otwarty na dalsze rozmowy.

Nie mamy takiej sytuacji, że nikt z nauczycielami nie chce rozmawiać, że w żadnym stopniu postulaty środowiska oświatowego nie są realizowane. Też przyjmuję, i jest to dla mnie jak najbardziej zrozumiałe, że nie są one satysfakcjonujące. Dlatego każdy z nauczycieli jeszcze raz musi dokonać tej oceny, czy taki stopień realizacji postulatów uprawnia go do tego, by przystąpić do tak drastycznej formy protestu – zaznaczyła Teresa Misiuk.

Na początku tygodnia ZNP poinformował, że protest nauczycieli może się rozpocząć 8 kwietnia. Obecnie w szkołach i przedszkolach trwają referenda strajkowe. Planowany protest zbiega się w czasie z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami: gimnazjalnym i ósmoklasisty.

Związkowcy domagają się 1000 zł podwyżki dla nauczycieli i pracowników oświaty. Rząd zwiększy pensje nauczycieli na przestrzeni dwóch lat o ponad 16 proc. Zapowiedziano także wprowadzenie dodatków.

RIRM

drukuj