fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Łódzkie: Ponad 152 mln zł od rządu na nowe drogi w regionie

Województwo łódzkie dostało ponad 152 mln złotych na remont i budowę nowych dróg. To pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Wojewoda podał, że razem z ostatnią transzą środków region łódzki ma otrzymać z RFRD ok. 500 mln zł na modernizację, rozbudowę i przebudowę dróg w Łódzkiem. Dotychczas do województwa wpłynęło z funduszu już blisko 350 mln zł na ten cel.

„Niektóre małe zadania wynoszą po kilkaset tysięcy złotych, inne mają charakter strategiczny i opiewają na dziesiątki milionów złotych. Te większe zadania są częścią większych szlaków komunikacyjnych w ramach poszczególnych powiatów, łącząc się z drogami szybkiego ruchu czy z autostradami” – powiedział Tobiasz Bocheński.

Wojewoda zaznaczył, że nie można prawidłowo wykorzystać rządowych środków na drogi regionu łódzkiego bez dobrej współpracy pomiędzy samorządami.

„Przez najbliższe 4 lata powiat wieluński ma już zagwarantowane, decyzją premiera, 30 mln zł na remont drogi powiatowej na odcinku Rychłocice-Gabrielów” – podał przykład.

„Są również inwestycje mniejsze, jak w Skierniewicach, gdzie prezydent inwestuje w osiedlową drogę, która po prostu zwiększa komfort życia i dojazdu do pracy, do przedszkola” – podkreślił wojewoda i dodał, że na skierniewicką drogę z RFRD przeznaczono blisko 2,5 mln zł.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (dawniej Fundusz Dróg Samorządowych) – jak napisano w prezentacji – to wsparcie realizacji zadań na drogach zarządzanych przez samorządy. Celem RFRD jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, co ma stanowić impuls rozwojowy dla regionów w całej Polsce.

PAP

drukuj