fot. PAP/Paweł Supernak

List byłych szefów służb specjalnych w sprawie uwolnienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Do ministra sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego Adama Bodnara o uwolnienie b. ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego i b. sekretarza kolegium ds. służb specjalnych Macieja Wąsika zwrócili się w liście byli szefowie służb specjalnych.

Byli członkowie kierownictwa polskich służb sprzeciwiają się uwięzieniu i wskazują na zagrożenia wynikające z działań przeciwko posłom PiS Kamińskiemu i Wąsikowi.

Według nich, dla obecnych funkcjonariuszy służb specjalnych odpowiedzialnych za zwalczanie korupcji i innych groźnych dla państwa przestępstw uwięzienie ich, to „czytelny dowód, że nie warto podejmować działań w przypadku podejrzeń wobec wpływowych osób i środowisk, co jest dewastujące dla bezpieczeństwa Polski”.

„Wzywamy do ich natychmiastowego zwolnienia z więzienia. Osadzenie ludzi tak zasłużonych dla Polski, którzy przez lata ścigali korupcję i odpowiadali za bezpieczeństwo RP, jest czymś oburzającym. Przebywanie w więzieniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika budzi w środowisku służb specjalnych sprzeciw i osłabia bezpieczeństwo Polski. To sygnał, że obecny rząd nie wspiera działań na rzecz zwalczania najpoważniejszych zagrożeń dla państwa” – napisali b. szefowie i członkowie kierownictwa służb specjalnych.

Pod listem podpisali się byli szefowie i członkowie kierownictwa służb specjalnych, m.in. b. szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernest Bejda, b. szef Służby Wywiadu Wojskowego gen. Marek Łapiński, b. szefowie Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Maciej Szpanowski i gen. Maciej Materka, b. szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i b. szef SWW gen. Witold Marczuk.

Wśród kilkunastu podpisanych osób są także b. zastępcy szefa CBA Bogdan Sakowicz i Grzegorz Ocieczek, b. zastępca szefa SKW Marek Utracki oraz b. zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Politycy PiS i byli szefowie CBA Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani prawomocnie 20 grudnia na kary 2 lat więzienia za „nadużycie władzy w sprawie tzw. afery gruntowej z 2007 r.”. Policja zatrzymała ich w ubiegłym tygodniu w celu odbycia kar. Najpierw przebywali w areszcie Warszawa-Grochów, następnie trafili do miejsc odbywania kary – w Radomiu i Przytułach Starych (Mazowieckie).

Prezydent Andrzej Duda przed tygodniem na prośbę żon Kamińskiego i Wąsika zdecydował o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego. Zwrócił się też do Prokuratora Generalnego, aby na czas tego postępowania zawiesił wykonywanie kary. Prezydent jednocześnie podtrzymał, że pozostaje w mocy ułaskawienie obu polityków dokonane w 2015 r., gdy byli skazani nieprawomocnie przez sąd I instancji.

Od kilku dni w więzieniach obaj prowadzą strajk głodowy. Prezydent informował w środę, że otrzymał informację od żony posła Mariusza Kamińskiego o sądowym nakazie przymusowego dokarmiania go i ponownie zaapelował do ministra Bodnara, aby umożliwił obu więźniom przerwę w odbywaniu kary.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl