Obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie | fot. PAP/Wojtek Jargiło

Min. M. Kamiński o powstańcach styczniowych: Ich walka była natchnieniem dla wielu pokoleń Polaków dążących do wolności

Pamiętajmy o polskich bohaterach – powstańcach styczniowych. Ich walka była natchnieniem dla wielu pokoleń Polaków dążących do wolności –  zaznaczył w czwartek szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Kamiński. Zachęcił też do obejrzenia filmu, przygotowanego z rocznicy Powstania Styczniowego.

„Pamiętajmy o polskich bohaterach, Powstańcach Styczniowych. Ich walka była natchnieniem dla wielu pokoleń Polaków dążących do wolności. Zachęcam do obejrzenia filmu, przygotowanego z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego” – napisał w mediach społecznościowych szef MSWiA, Mariusz Kamiński.

Do wpisu dołączył link do filmu promującego historię Powstania Styczniowego na kanale prezydenta na YouTube. W filmie pt. „Historia w sztandarze zapisana” o powstaniu opowiada kustosz Muzeum Wojska Polskiego, Jarosław Prych.

Film, stworzony dzięki współpracy Biura Prasowego KPRP i Muzeum Wojska Polskiego, można obejrzeć na oficjalnym kanale prezydenta Andrzeja Dudy.

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców. Styczniowy zryw był najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku. Bilans insurekcji był tragiczny – dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl