fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda podtrzymuje, że M. Kamiński i M. Wąsik są więźniami politycznymi

Prezydent Andrzej Duda uważa, że byli szefowie Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, są więźniami politycznymi. Jak uzasadnił, zostali oni skazani na karę więzienia za swój pogląd polityczny i postawę w sprawie walki z korupcją.

Podczas konferencji w Davos prezydent Andrzej Duda został zapytany przez dziennikarza, czy właściwym jest używanie określenia „więźniowie polityczni” wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Andrzej Duda podkreślił, że obaj politycy Prawa i Sprawiedliwości byli przekonani, iż z korupcją należy walczyć w sposób zdecydowany i bezwzględny. Jak zauważył prezydent, byli szefowie CBA zostali skazani, gdyż niektórzy politycy i sędziowie w Polsce uważają inaczej.

– Za swój pogląd polityczny i swoją polityczną postawę zostali skazani na kary więzienia. Ja ich ułaskawiłem. Mimo wszystko determinacja po drugiej stronie – po stronie sądów i świata polityki była tak ogromna, że zlekceważono moje ułaskawienie mimo tego, że zostało ono potwierdzone dodatkowo trzema orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani ponownie; dzisiaj przebywają w więzieniu. Jeżeli przebywają w więzieniu w związku z działalnością polityczną, którą realizowali zgodnie ze swoimi poglądami politycznymi, to jakimi są więźniami? Moja opinia na ten temat jest taka, że ponieważ tak się stało, że zostali w istocie skazani za działalność polityczną, za sposób jej realizacji, to są więźniami politycznymi – wyjaśnił Andrzej Duda.

Głowa państwa nie zmienia zdania, że ułaskawienie Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego z 2015 r. pozostaje w mocy prawnej. Sądy jednak tego nie uznają. Dlatego – jak zaznaczył prezydent – wszczął on postępowanie ułaskawieniowe w sposób żądany przez elity prawnicze, by nikt nie mógł już go zakwestionować.

Prezydent ponowił też apel do ministra sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego, Adama Bodnara, o zwolnienie posłów z więzienia na czas tego postępowania.

Andrzej Duda na marginesie Forum w Davos spotka się dziś m.in. z wiceszefową Komisji Europejskiej. O rozmowę poprosiła Vera Jourova. Prezydent przyznał, że powie, jaką mamy sytuację w Polsce, jeśli zostanie o to zapytany.

RIRM

drukuj