fot. PAP

Lednickie spotkanie młodych

Już po raz 18. na polach lednickich zgromadziły się dziesiątki tysięcy młodych ludzi. W tym roku przyświecało im hasło: „W imię Syna”, które przygotowuje ich do zbliżającego się jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

Pomysłodawca spotkań młodych w Lednicy o. Jan Góra OP przyznaje, że młodzi przyjeżdżają tu bo są traktowani poważnie.

– Trzeba ich najpierw kochać, trzeba ich autentycznie kochać takimi jakimi są i nie szpanować i nie podlizywać się. Tego nauczył mnie Jan Paweł II; nie podlizywał się młodzieży, stawiał wymagania w imię tej miłości, którą deklarował – powiedział o. Jan Góra, dominikanin.

I ta miłość przyciąga każdego roku na Pola Lednickie dziesiątki tysięcy młodych. W tym roku Lednica świętuje swoje 18. urodziny, dlatego każdy uczestnik otrzymał specjalny dowód osobisty z modlitwą, a także pierścień z napisem „W tobie mam upodobanie”, który symbolizuje Synostwo Boże. Wszyscy dostali także banknoty wdzięczności.

Lednicy od samego początku błogosławił święty Jan Paweł II. Młodym towarzyszyły jego relikwie. Spotkaniem zainteresował się także papież Franciszek.

– Kiedy wyjeżdżałem, Ojciec Święty zapytał: czego ci potrzeba? Ja powiedziałem, że błogosławieństwa. On powiedział: to masz! I poprosił żebym ich wszystkich uściskał, każdego z osobna i to im powiedziałem na początku, że Ojciec Święty przytula się do was, ściska was i oni w to wierzą – powiedział ks. abp Konrad Krajewskijałmużnik Papieża.

Mszy św. pod wielką bramą rybą (symbolizującą trzecie tysiąclecie) przewodniczył nowy Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak. Wspólną radość i modlitwę poprzedziło nabożeństwo pokutne poprowadzone przez ks. abp. Konrada Krajewskiego.

– Wszyscy są wyspowiadani, są piękni jak kwiaty i mogą być beztroscy w dawaniu piękna, ale przede wszystkim są jak wiosna w Kościele, jak wiosna w naszym kraju. Jeśli te 30, 40 tysięcy ludzi rozejdzie się, rozleje się po całej Polsce ze swoim pięknem – to Polska będzie piękna – powiedział ks. abp Konrad Krajewski.

I z taką nadzieją dziesiątki tysięcy młodych ludzi wróciło do swoich domów, aby głosić dobrą nowinę, do czego papież Franciszek zachęcił ich w specjalnym przesłaniu:

„Drodzy młodzi, miejcie odwagę! Odpowiadajcie z entuzjazmem na miłość Boga jako umiłowane dzieci; odpowiadajcie z ufnością, gdy powracacie do Ojca jako marnotrawni synowie. Cieszcie się zawsze z łaski dziecięctwa Bożego i nieście tę radość światu”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj