fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

„W imię Ducha Świętego” – Lednica 2015

„W imię Ducha Świętego” – pod takim hasłem odbyło się XIX Ogólnopolskie  Spotkanie Młodych Lednica 2000. Na Pola Lednickie przybyło ok. 100 tys. osób, aby wspólnie modlić się do Ducha Świętego i prosić o Jego dary.

Tradycyjnie, podczas każdego spotkania, rozdawane są symbole Lednicy. W tym roku uczestnicy otrzymali: Krzyżyk Ducha Świętego z dwunastoma rozgałęzieniami (szczególny symbol Trójcy Świętej), świece – płonące ogniem z Ostrowa Lednickiego na znak żarliwej wiary, a podczas przejścia przez Bramę Rybę otrzymali – kadzidło, które jest znakiem tajemniczej obecności Ducha Świętego.

Uroczysta Eucharystia była sprawowana pod przewodnictwem ks. abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego. Homilię wygłosił Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak, który w kontekście spotkania przywołał słowa Jana Pawła II.

– Musimy na nowo usłyszeć dać się porwać słowom świętego Jana Pawła II, który mówił: „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” i wołał jeszcze: „Zróbcie miejsce Duchowi Świętemu, poddajcie się jego wielorakiemu działaniu”. On – Duch Chrystusa wie, co chce z wami uczynić. Pozwólcie żeby was prowadził – mówił ks. abp Wojciech Polak.  

Uczestnicy wysłuchali także przesłania papieża Franciszka, skierowanego dla młodych.

Organizator spotkania o. Jan Góra OP nie kryje zadowolenia z tego, że młodzież otwiera się na działanie Ducha Świętego, który dodaje wielu sił podczas codziennego życia.

– Jestem wzruszony i płaczę ze szczęścia, ponieważ Pan Jezus nadal chce się nami posługiwać. Duch Święty to Miłość. Codziennie rano, kiedy wstaję – nauczyłem się tego u nas na Śląsku  (mówił o tym wielokrotnie ks. bp Wacław Wcisk) wzywam Ducha Świętego. Obecność Ducha Świętego w moim życiu jest po prostu realna i dlatego ogromnie się cieszę, że jest On taki dynamiczny. Spełnienie, uzasadnienie, sens życia – to jest cudowne, że ci ludzie odbierają mój impuls, że odbierają impuls Ducha Świętego – powiedział o. Jan Góra OP.    

Po północy pielgrzymi przeszli przez Bramę III Tysiąclecia (Bramę Rybę). Wyrazili w ten sposób gest oddania się Chrystusowi.

Spotkania Młodych nad jeziorem Lednickim odbywają się od 1997 r. Wydarzenie każdego roku gromadzi od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. pielgrzymów.

RIRM

drukuj