Łapy: w niedzielę rozpocznie się Nowenna Niepodległości

Od lutego do października, począwszy od niedzieli 11 lutego, w Łapach odbywać się będzie Nowenna Niepodległości. Będzie ona trwać 9 miesięcy, każdego 11 dnia miesiąca. Poprzez wspólną modlitwę mieszkańcy Łap chcą przygotować się do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Rok 2018 w całym kraju przeżywany jest jako Rok Jubileuszowy 100-lecia Odzyskania Niepodległości. W uczczenie tego wielkiego jubileuszu włączają się różne mniejsze i większe grupy, a także całe społeczności lokalne. Cud odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny był możliwy dzięki mądrości, pracy i odwadze wielu Polaków, którzy również w modlitwie sprawy Ojczyzny zawierzali Panu Bogu.

Świętując 100 rocznicę odzyskania niepodległości, mamy wyjątkową okazję, by po raz kolejny uświadomić sobie, jak wielkie dziedzictwo otrzymaliśmy po przodkach i jak należy to dzieło kontynuować. Także dziś nie brakuje Polaków zatroskanych o dobro i pomyślność naszej Ojczyzny, którzy ukazują to w swoich działaniach.

Nowenna to dziewięć spotkań modlitewnych przed ważnym wydarzeniem. Najbardziej kojarzona jest z Nowenną do Ducha Świętego przed Zesłaniem, czy też otrzymaniem sakramentu bierzmowania, ale jest wiele innych form tej modlitwy.

Inicjatywa Nowenny Niepodległości w Łapach, która będzie odbywać się przez 9 miesięcy, każdego 11 dnia miesiąca, od lutego do października włącznie, wpisuje się też w Nowennę Jubileuszową, do której zachęca cały nasz naród Metropolita Krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

Inicjatywa Nowenny Niepodległości zrodziła się podczas poświęcenia radiowozów i wozu strażackiego w Łapach, na którym gościł wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński – tłumaczy ks. Krzysztof Jurczak, proboszcz parafii św. Krzyża w Łapach.

– Obecna pani burmistrz, jak również przedstawiciele służb mundurowych zastanawiali się, jak w tym czasie jeszcze bardziej zaakcentować 100-lecie niepodległości naszej Ojczyzny. Doszło do rozmów, że najważniejsza w tym wszystkim jest modlitwa, te spotkania, kiedy Panu Bogu będziemy dziękować za ten dar wolności, za niepodległość, ale też prosić o dalsze potrzebne łaski dla naszej Ojczyzny. Zrodziła się inicjatywa spotkań przez 9 miesięcy, przygotowując się do tego wielkiego wydarzenia w dniu 11 listopada, kiedy to będziemy przeżywać 100-lecie niepodległości – wskazuje ks. Krzysztof Jurczak.

Msza św. inaugurująca Nowennę Niepodległości w Łapach odbędzie się 11 lutego o godz. 11.30 – informuje ks. Krzysztof Jurczak.

– 11 lutego o godz. 11.30 Mszy św. przewodniczył będzie ksiądz biskup senior Stanisław Stefanek z Łomży, który również wygłosi Słowo Boże. Posługę ministrancką, jak również obsługę muzyczną, będą pełnili policjanci. Będą mieli nałożone mundury, dlatego że nie wstydzą się, żeby właśnie w tym stroju jak służą Ojczyźnie, też stawali przed Panem Bogiem i jemu za to wszystko dziękowali – mówi proboszcz parafii św. Krzyża w Łapach.

Pierwszy dzień Nowenny Niepodległości – 11 lutego – przypada we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień Chorego.

Krzysztof Jurczak/RIRM

drukuj