fot. PAP/Waldemar Deska

Ks. abp W. Depo: Patriotyzm jest powołaniem, miłością i obowiązkiem

Patriotyzm jest powołaniem, miłością do Ojczyzny, obowiązkiem i misją – powiedział w niedzielę w Częstochowie podczas jasnogórskich uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

„Patriotyzm jest powołaniem, jest miłością do Ojczyzny, jest obowiązkiem i misją, wynikającym z czwartego przykazania: Czcij ojca i matkę swoją, bo ta ziemia jest matką i jest sprawą honoru wobec innych narodów” – powiedział ks. abp Wacław Depo w homilii podczas dziękczynnej Mszy świętej.

„Jasna Góra w swojej przeszło 600-letniej historii przeżywała wiele ważnych i doniosłych wydarzeń, nierozerwalnie złączonych z życiem Kościoła w Polsce oraz dziejami naszego narodu” – dodał.

Jasna Góra 4 listopada w 1918 r. jako jedno z pierwszych miejsc w kraju stała się „skrawkiem” wolnej Polski.

„Żołnierze polscy stanęli na tym miejscu pod dowództwem kapitana Artura Wiśniewskiego i złożyli pierwszy meldunek o odzyskaniu niepodległości Polski i wywiesili wraz z ojcami paulinami flagę biało-czerwoną z jasnogórskiej wieży” – wspomniał w homilii abp Depo.

Uroczystości odbywają się pod narodowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, z udziałem rodziny kpt. Artura Wiśniewskiego, którego pamięć uczczono w niedzielę odsłaniając poświęconą mu pamiątkową tablicę.

W darach ołtarza podczas Eucharystii złożonych zostało pięć specjalnych ksiąg „Sto życzeń na 100 lat dla Polski”. Życzenia dla Niepodległej dzieci wpisywały w szkołach. Są one szczególnym wotum tego pokolenia złożonym w darze dla czczonej w Częstochowie Maryi – Królowej Polski.

W programie niedzielnych uroczystości jest też patriotyczny piknik na błoniach jasnogórskich, barwny korowód dzieci i młodzieży niosących 100-metrową flagę narodową i wywieszenie 100-metrowej flagi z wieży nastąpi podczas rekonstrukcji wydarzeń z 4 listopada 1918r. Zapłonie też „ogień wolności”, zabrzmią patriotyczne pieśni i oratorium „Soli Deo Per Mariam” w wykonaniu Filharmonii Śląskiej o Stefanie Kardynale Wyszyńskim. Spektakularnym wydarzeniem obchodów jubileuszowych 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie inauguracja nowej iluminacji wieży jasnogórskiej, która rozbłyśnie wieczorem w narodowych barwach.

PAP/RIRM

drukuj