Kwiecień miesiącem autyzmu

Kwiecień to miesiąc, podczas którego w sposób szczególny szerzy się wiedzę na temat autyzmu. Głównym celem jest przeciwstawienie się dyskryminacji osób autystycznych, które często przez krzywdzące stereotypy napotykają wiele problemów w codziennym życiu.

Autyzm nie jest chorobą umysłu, ani defektem intelektualnym. Autyzm pojawia się najczęściej u dzieci przed trzecim rokiem życia. Autyzm lub spektrum autyzmu charakteryzuje się trudnościami w relacjach z ludźmi. Głównym objawem jest zubożenie emocjonalne.

– Dzieci autystyczne nie pokazują emocji w momencie, kiedy są w kontakcie z innymi osobami, a ich kontakty interpersonalne są bardzo ograniczone. Mają swój język, który dla otoczenia może być niezrozumiały – mówiła dr Krystyna Kmiecik-Baran, psycholog społeczny.

Tym językiem próbują porozumieć się z otoczeniem. Niestety z autyzmu nie da się wyleczyć. W Polsce zaburzenie dotyka około 30 tys. pacjentów i ich najbliższych. Im wcześniej wdrożony zostanie proces terapeutyczny, tym większe szanse na poprawę funkcjonowania osoby autystycznej. Psycholog dr Magdalena Żurko dodała, że dziecko z autyzmem zamyka się w swoim świecie.

– Pamiętam chłopca, który interesował się jedną z sieci sklepów i znał wszystkie dowcipy – wszystko wiedział i dużo o tym mówił, czyli  miał wąskie, dosyć oryginalne zainteresowania i powtarzające się ograniczone zachowania, np. rutyna albo powtarzanie pewnych czynności – powiedziała.

Dokładne przyczyny autyzmu nie są znane. Chore osoby mogą mieć ponad przeciętną inteligencję. Łagodną odmianą autyzmu jest zespół Aspergera, na który cierpieli m.in. Albert Einstein, Isaac Newton czy Wolfgang Amadeusz Mozart.

– Osoby, które mają autyzm mogą być wybitnymi informatykami, finansistami. Tam, gdzie niekoniecznie ma się kontakt z drugą osobą, natomiast koncentruje się na wykonaniu określonego zadania – wskazała dr Krystyna Kmiecik-Baran.

Niestety dzieci z autyzmem często są ofiarami prześladowań wśród rówieśników. Dzieci autystyczne bywają nadpobudliwe i impulsywne, często wpadają w agresję bez powodu. W takich sytuacjach należy zachować spokój. Ważne jest również wsparcie rodziców dziecka z autyzmem.

– Rodzice bardzo potrzebują życzliwości, zrozumienia i wsparcia, a często są krytykowani, pouczani, że nie potrafią sobie radzić. Przypisuje im się odpowiedzialność za zaburzenia ich dzieci – oznajmiła dr Magdalena Żurko.

W kwietniu – miesiącu poświęconemu autyzmowi – organizowane są kampanie, niebieskie marsze, a także wydarzenia integrujące osoby zdrowe i autystyczne. Akcje te mają pokazać wyjątkowość osób ze spektrum autyzmu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl