fot. PAP/Andrzej Grygiel

Pomoc osobom ze spektrum autyzmu

Jak pomóc osobom ze spektrum autyzmu odnaleźć się w rzeczywistości? Na to pytanie odpowiada Fundacja Kokonovo, której przedstawiciele apelują do społeczeństwa o tolerancje i akceptacje osób zmagających się z autyzmem.   

Do niedawna społeczeństwo utwierdzone było w przekonaniu, że dzieci ze spektrum autyzmu są niegrzeczne i wybuchowe. Często miały opinię dziwaków, przez co wykluczało się je ze społeczeństwa. Mało kto próbował zrozumieć na czym polega autyzm.

– Autyzm nie jest chorobą. Chorobę można wyleczyć, a autyzm jest przypadłością – podkreśla Agnieszka Stasiak, prezes Fundacji Kokonovo.

„Kokonovo” oznacza kokon, którym otaczają się autyści, chcąc odgrodzić się od niezrozumiałego dla nich świata. Jeżeli autyzm nie jest zdiagnozowany albo mimo diagnozy terapia jest nieodpowiednio dobrana autystyk może zamknąć się w takim kokonie do końca życia.

– Osoby z autyzmem, to osoby, które mają problem z komunikowaniem swoich emocji, z komunikowaniem uczuć, z nawiązywaniem relacji międzyludzkich. Niejednokrotnie wyrażają to w bardzo dziwny sposób, dlatego powinniśmy być otwarci, tolerancyjni i cierpliwi – apeluje Agnieszka Stasiak.

Fundacja Kokonovo na co dzień zajmuje się pomocom dzieciom autystycznym z warszawskich domów dziecka.

– Tam, gdzie dzieci mają szczególnie ciężko, gdzie nie ma indywidualnej terapii, dlatego w tych miejscach fundacja Kokonovo postanowiła im pomóc– akcentuje prezes fundacji.

Wykfalifikowani specjaliści i terapeuci zapewniają kompleksową opiekę dostosowaną do indywidualnych potrzeb każdego dziecka.

– Terapia jest zwykle dostosowana indywidualnie do dziecka, czasem do osoby dorosłej, jest szyta na miarę. Występują różnego rodzaju terapie, od indywidualnej czyli terapii integracji sensorycznej, terapii pedagogicznej, logopedycznej przez terapie grupowe, jak trening umiejętności społecznych, dogoterapie, muzykoterapie. Wszystko zależy od człowieka, czego potrzebuje i w czym musi się podszkolić, by to jemu było w życiu lepiej – podkreśla Małgorzata Skowrońska, pedagog Fundacji Kokonovo.

Istnieją różne sposoby na to, by pomóc osobom autystycznym i rodzinom wychowującym dzieci z tym spektrum. Niektóre sieci handlowe w Polsce wprowadzają godziny ciszy. Akcja polega na tym, że w określonym czasie można zrobić zakupy bez głośnej muzyki czy komunikatów, które mogą negatywnie wpłynąć na osoby autystyczne. Jednak najlepszą pomocą będzie wyrozumiałość i akceptacja całego społeczeństwa.

 

TV Trwam News

drukuj