fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Ponad 600 tys. uchodźców z Ukrainy otrzymało PESEL

Ponad 600 tys. uchodźców z Ukrainy zarejestrowało się w bazie PESEL. W Polsce przebywa ok. 1,5 mln uciekinierów wojennych z tego kraju – poinformował w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szafernaker.

Według szacunków wiceszefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Polsce przebywa obecnie ok. 1,5 mln osób, które uciekły przed wojną z Ukrainy.

„Widzimy, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni ponad 600 tys. osób zarejestrowało się w bazie PESEL. To znaczy, że są to osoby, które będą tutaj chciały na dłużej zostać, będą chciały mieć opiekę zdrowotną, będą chciały podjąć pracę, będą chciały, żeby ich dzieci poszły do szkół” – powiedział Paweł Szafernaker w Polsat News.

Wiceminister przypomniał, że szef MSWiA Mariusz Kamiński wraz ze swoją niemiecką odpowiedniczką zwrócił się do Komisji Europejskiej, aby wypłacono każdemu państwu, które przyjęło uchodźców z Ukrainy, po 1 tys. euro na osobę, która uciekła przed wojną.

„Ważne, aby były to środki w miarę łatwe do wydania, ponieważ my nie czekamy na konkursy i granty z Unii Europejskiej, bo gdybyśmy na to czekali, to mielibyśmy dzisiaj katastrofę humanitarną” – ocenił.

Obywatelom Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną, na mocy specustawy nadaje się numer PESEL. Ukraińscy uchodźcy mają zapewniony m.in. legalny pobyt, opiekę zdrowotną, możliwość podjęcia pracy i kontynuowania nauki.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl