fot. pixabay.com

W Strasburgu rozpoczyna się dziś sesja plenarna. Po raz kolejny wróci debata nt. Polski i Węgier

Posłowie do Parlamentu Europejskiego rozpoczną dziś czterodniową sesję plenarną w Strasburgu. Wśród tematów znajdzie się transeuropejska infrastruktura energetyczna. Po raz kolejny zostanie również podjęta debata nt. Polski i Węgier.

Posiedzenie plenarne rozpocznie się dziś o godzinie 17.00. Sesja plenarna, zgodnie z decyzją przewodniczącej PE Roberty Metsoli, odbędzie się w pełnej fizycznej obecności europosłów. Łączenia z biur Parlamentu Europejskiego w krajach członkowskich Unii Europejskiej nie będą już możliwe podczas debat plenarnych.

Kwietniowa sesja może być bardziej dynamiczna niż poprzednie, przeprowadzane w zdalnej formule. Zezwolono w PE na realizowanie art. 171 ust. 8 regulaminu tej instytucji, zgodnie z którym prowadzący obrady może udzielić głosu posłom, którzy poprzez podniesienie niebieskiej karty zgłaszają chęć zadania innemu posłowi w trakcie jego przemówienia pytania o długości nieprzekraczającej 30 sekund, związanego z tym, co powiedział eurodeputowany. Taki przywilej może okazać się szczególnie istotny podczas debaty o Polsce i Węgrzech mając na uwadze sprawę artykułu 7 ust. 1 traktatu z Lizbony.

Do porządku obrad odnosi się były wiceprzewodniczący Parlamentu, europoseł Ryszard Czarnecki.

– Europarlament na swojej pierwszej w kwietniu sesji zajmie się transeuropejską infrastrukturą energetyczną, co ma szczególnie ważne znaczenie, gdy stosujemy sankcje energetyczne wobec Rosji. Będziemy także omawiać unijny system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych do roku 2030. Zajmiemy się też tym, co ustaliła Rada Europejska w zeszłym tygodniu, ale też będzie po raz kolejny debata o Polsce i Węgrzech. Jak widać bardzo wiele zagadnień, z czego może dwie lub trzy debaty naprawdę ważne z punktu widzenia Polski i Polaków – mówił polityk.

Parlament Europejski w środę zajmie się również sytuacją praw człowieka w Korei Północnej, w tym prześladowaniami mniejszości religijnych.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl