KUL inaugurował setny rok nauczania

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II rozpoczął się oficjalnie setny rok akademicki. Głównym punktem niedzielnych uroczystości była Msza św. inauguracyjna. KUL to jedna z najstarszych w Polsce uczelni wyższych.

W inauguracji wziął udział wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin. Obecni byli także licznie zgromadzeni księża biskupi. W uczelni odbyło się 377. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. prof. Paweł Rytel Andrianik, rzecznik KEP, podkreślił, że księżom biskupom zależy na duszpasterstwie młodzieży. Przyszły rok decyzją Episkopatu będzie rokiem św. Stanisława Kostki, patronem młodzieży. W 2018 roku odbędzie się także synod poświęcony młodym.

– Te wszystkie znaki świadczą o tym, jak bardzo księżą biskupom zależy na spotkaniu z młodzieżą i na duszpasterstwie młodzieży – na byciu razem z młodzieżą. Pięknie się składa, że to zebranie plenarne jest właśnie na kampusie uniwersyteckim w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W tym miejscu przez 100 lat wykształciło się bardzo wielu młodych ludzi, tak dla Kościoła w Polsce, jak i praktycznie na całym świecie. Księża biskupi podkreślają, że KUL jest bardzo znaczącym ośrodkiem akademickim nie tylko w Polsce, ale również w Europie – mówił rzecznik KUL.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II powstał w 1918 r. W okresie komunistycznym była to jedyna prywatna wyższa uczelnia w całym bloku sowieckim.

Blisko ćwierć wieku na KUL-u wykładał św. Jan Paweł II. Obecnie na ośmiu wydziałach i ponad 40 kierunkach studiów kształci się tu ponad 12 tys. studentów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl