fot. twitter.com/KUKIZ15

Kukiz’15 do wyborów z PSL?

Choć wciąż nie ma oficjalnej decyzji, to wszystko wskazuje na to, że do jesiennych wyborów parlamentarnych Kukiz’15 pójdzie z PSL. Ostateczna decyzja ma zapaść już wkrótce.

Od wielu dni trwają negocjacje Pawła Kukiza z PSL. Lider Kukiz’15 zaznacza, że jego ugrupowanie nie ma struktur, a tym samym nie będzie w stanie zebrać wymaganych do samodzielnego startu podpisów – stąd konieczność dołączenia do którejś z większych partii. Fiaskiem zakończyły się rozmowy koalicyjne z Bezpartyjnymi Samorządowcami.

Kukiz zapewnia, że dla niego najistotniejsze jest to, aby postulaty ruchu zostały wpisane do programu. Kukiz’15 od początku funkcjonowania opowiada się za zmianą ordynacji wyborczej oraz wprowadzeniem obligatoryjnych referendów.

Prowadziliśmy rozmowy z PiS, ale partia rządząca nie chciała spełnić naszych żądań – mówi poseł Kukiz’15 Łukasz Rzepecki.

Prezes i PiS nie chciało wpisać naszych postulatów programowych do wyborów, więc ta rozmowa została zakończona. Rozmawialiśmy z Bezpartyjnymi Samorządowcami, z Konfederacją i z PSL. Kwestia jest otwarta. Nie jest powiedziane, z kim pójdziemy do wyborów. Pójdziemy z tym ugrupowaniem, które wpisze nasze postulaty programowe, jak zmiana ordynacji na system mieszany, czyli podzielenie połowy kraju na jednomandatowe okręgi wyborcze, a z drugiej strony na listę krajową, bo wiemy, że do wprowadzenia JOW-ów w całym kraju potrzebna jest zmiana konstytucji. Mam nadzieję, że będziemy mieć taki realny wpływ na nową władzę, że tę zmianę uda nam się wprowadzić – zaznacza Łukasz Rzepecki.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się najprawdopodobniej 13 października. Termin wyborów wyznacza prezydent.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj