fot. twitter.com/PKP_PLK_SA

Kujawsko-Pomorskie: Apel ws. likwidacji połączeń kolejowych

Parlamentarzyści z województwa kujawsko-pomorskiego apelują do sejmiku o ponowne przemyślenie decyzji w sprawie likwidacji połączeń kolejowych w regionie.

Posłowie kilku partii, zrzeszeni w zespole ds. walki z wykluczeniem transportowym, złożyli w tej sprawie pismo do marszałka województwa Piotra Całbeckiego.

Kilka dni temu nastąpiła korekta rozkładu jazdy. Cięcia dotkną prawie wszystkich połączeń kolejowych w regionie. Chodzi o trasy: Bydgoszcz-Chełmża czy Włocławek-Kutno. Kilka połączeń od stycznia 2021 roku zniknie całkowicie z rozkładu jazdy.

Mariusz Kałużny, poseł Solidarnej Polski, zwrócił uwagę, że przed laty trwała walka o przywracanie lokalnych połączeń. Chodzi o równy dostęp do usług publicznych.

– Mieszkańcom tych miast, gmin i wsi zależy, aby mieć równy dostęp do Torunia i do Bydgoszczy – równy dostęp do edukacji, pracy oraz rozwoju osobistego. To jest bardzo ważne. Kolej pełni tę ogromną rolę społeczną. Dlatego chcielibyśmy wspólnie zaapelować do marszałka Piotra Całbeckiego oraz do całego sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego o przemyślenie tej decyzji. Wiemy, że są ciężkie czasy budżetowe, wiemy, że jest czas epidemii, natomiast jest to jedyne województwo w Polsce, które tak drastycznie ogranicza połączenia – zwracał uwagę Mariusz Kałużny.

Wcześniej Urząd Marszałkowski zapewnił, że na wszystkich liniach, gdzie połączenia kolejowe zostały zawieszone, zostanie uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza. Jak informują media, nie nastąpiło to od dnia wejścia w życie nowego rozkładu.

RIRM

drukuj