By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34924036

Kto zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich? KO i Lewica mają swoją kandydatkę

We wrześniu kończy się 5-letnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Jak podkreślają eksperci, rzecznik dbał głównie o dobro środowisk skrajnie lewicowych. Koalicja Obywatelska i Lewica mają już kandydatkę na stanowisko rzecznika – współpracownicę Bodnara – Zuzannę Rudzińską-Bluszcz.

Funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich Adam Bodnar objął 9 września 2015 roku.

Kończąca się pięcioletnia kadencja nie przyniosła chluby urzędowi – wskazał Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

– To czas wyjątkowo upolitycznionego i poddanego mocnej ideologizacji lewicowej rzecznika – powiedział minister sprawiedliwości.

Świadczą o tym fakty – podkreślił dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Instytutu Ordo Iuris.

– Interweniował broniąc marszów LGBT. Podejmował bardzo daleko idące interwencje, nawet wobec wypowiedzi publicznych krytykujących te marsze. Jednocześnie milczał, gdy bez żadnej racji prawnej zakazano organizacji Marszu Niepodległości – mówił dr Tymoteusz Zych.

Adam Bodnar poparł decyzję prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego o podpisaniu karty LGBT.

„Konstytucja nie może gwarantować i nie gwarantuje, że wiedza przekazywana w szkole będzie zgodna z przekonaniami rodziców” – odpowiedział Adam Bodnar na protest Mikołaja Pawlaka, Rzecznika Praw Dziecka, w tej sprawie.

Jak zauważył działacz pro-life Radosław Brzózka, Adam Bodnar kierował do sądów pozwy ws. samorządów, które przyjęły uchwały sprzeciwiające się propagowaniu LGBT. Działania rzecznika mogą wynikać z jego przeszłości.

– Był już pracownikiem Unii Europejskiej, był pracownikiem ONZ, swoją karierę rozpoczynał w fundacji współfinansowanej przez George Sorosa – zwrócił uwagę Radosław Brzózka.

Adam Bodnar naciskał na wprowadzenie ułatwień związanych z tzw. zmianą płci metrykalnej. Domagał się rejestracji zagranicznych aktów urodzenia, w których jako rodziców wskazano osoby tej samej płci – podkreślił Łukasz Bernaciński z Ordo Iuris.

– Zupełnie pomijał konsekwencje dopuszczalności tego rodzaju transkrypcji – destrukcyjne konsekwencje – dla polskiego systemu prawa rodzinnego – wskazał analityk Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

Argumentację Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie odrzucił Naczelny Sąd Administracyjny.

Jak zauważył politolog Michał Siekierka, rzecznik Bodnar nie sprzeciwił się aborcji.

– Stwierdził, że aborcja nie jest prawem, czym naraził się bardzo mocno środowiskom lewicowym. Jednakże uzupełnił swoją wypowiedź mówić, iż w Polsce jest problem jeśli chodzi o dostępność do aborcji, gdzie z kolei naraził się bardzo mocno środowiskom prawicowym – akcentował Michał Siekierka.

Jak dodała analityk Ordo Iuris Beata Trochanowska rzecznik był obojętny na liczne przypadki znieważania symboli religijnych. Zaskakująca była jego reakcja na użycie tęczowej flagi w wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej.

– Wstawił się jedynie za sprawczynią, osobą, która dopuściła się tej profanacji. Nie było wsparcia dla osób, których uczucia religijne zostały obrażone – przypomniała Beata Trochanowska, analityk Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Adam Bodnar krytykował reformę sądownictwa rządu PiS.

– Zaczną się pojawiać problemy przy obsadzie nowych stanowisk, jak będzie wyglądała dalsza działalność KRS – mówił Adam Bodnar.

Kontrowersje budzą nie tylko działania rzecznika, ale także osób, którymi się otacza.

– Nie tylko ludzie ponoszą konsekwencje pandemii. Okrutną cenę za pandemię zapłaciły także zwierzęta pozaludzkie. Zwierzęta wykorzystywane w laboratoriach zostały poddane eutanazji – to jeden z wpisów Sylwii Spurek, byłej zastępcy Rzecznika, a dziś deputowanej do Parlamentu Europejskiego.

Działalność Adam Bodnara chwali Koalicja Obywatelska i Lewica. Oba ugrupowania popierają kandydatkę na rzecznika Praw Obywatelskich, która dziś pracuje wspólnie z Adamem Bodnarem.

– Popiera ją ponad trzysta organizacji pozarządowych i mamy nadzieję, że to ona zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich – mówiła Beata Maciejewska, poseł Lewicy.

Ta kandydatka, to Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, główna koordynatorka sądowych postępowań strategicznych w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

– Nigdy nie chciałabym, aby urząd Rzecznika Praw Obywatelskich brał udział w jakiejś wojnie politycznej. Rzecznik Praw Obywatelskich musi być ziemią niczyją, musi być taką apolityczną wyspą – zaznaczyła Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Kandydatka zapowiedziała działania w zakresie opieki zdrowotnej, edukacji, praw seniorów i ekologii. Na pytanie czy PSL poprze Zuzannę Rudzińską-Bluszcz prezes tej partii Władysław Kosiniak Kamysz nie odpowiedział jednoznacznie.

– Zobaczymy, kto ostatecznie zostanie zgłoszony. Będziemy tę decyzję podejmować. U nas jest dużo demokracji w takich sprawach. Rozmawiałem z panią Zuzanną Rudzińska-Bluszcz, to była ciekawa rozmowa – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.  

Współpraca kandydatki z Adamem Bodnarem nie jest dobrym sygnałem.

– Pewnie w jakimś istotnym zakresie można spodziewać się kontynuacji tej samej linii i tego samego podejścia – mówi dr Tymoteusz Zych.

Swojego kandydata nie wskazała jeszcze Zjednoczona Prawica. Media donoszą o możliwej kandydaturze posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl