fot. PAP/Radek Pietruszka

15 czerwca odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu ws. wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich

Wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki, poinformował, że 15 czerwca odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Podkreślił, że w klubie Prawa i Sprawiedliwości będzie obowiązywała dyscyplina głosowania.

Ryszard Terlecki dopytywany o podpisanie się posłów Porozumienia, m.in Jarosław Gowina, pod kandydaturą prof. Marcina Wiącka, odparł, że na razie to tylko podpis pod kandydaturą. Jednocześnie dodał, że PiS będzie popierać swoją kandydatkę.

– Na razie to są kandydatury i każdy może robić, co chce i podpisywać, co chce. 15 czerwca rozstrzygniemy ostatecznie, kogo będziemy popierać. PiS ma swoją kandydatkę i będziemy ją popierać – poinformował Ryszard Terlecki.

Prof. Marcin Wiącek został zgłoszony w czwartek jako wspólny kandydat opozycji na RPO.

Pod wnioskiem podpisali się też posłowie Porozumienia, m.in. lider partii Jarosław Gowin, a także poseł PiS Zbigniew Girzyński. Kandydatką PiS na RPO jest senator niezależna Lidia Staroń.

Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła kadencja RPO Adama Bodnara; parlament już czterokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać jego następcę.

RIRM

drukuj