fot. PAP/Radek Pietruszka

W Sejmie trwają prace nad projektem tarczy antykryzysowej 2.0

Rozszerzenie katalogu firm objętych zwolnieniem ze składek ZUS oraz zasiłek dla rolników objętych kwarantanną – to niektóre z założeń rządowego projektu tarczy antykryzysowej 2.0. O godz. 13.00 prace nad ustawą rozpoczął Sejm.

Rano sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła kilkanaście zmian do rządowego projektu ustawy, głównie autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Jedna z nich zakłada, że sprawcy przemocy domowej będą mogli być poddawani eksmisji pomimo epidemii koronawirusa.

W projekcie znalazł się także m.in. zasiłek dla rolników objętych kwarantanną w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia oraz zabezpieczenie przed egzekucją komorniczą środków przyznanych z tarczy.

Kolejna propozycja wprowadzenie 3-miesięcznych „wakacji składkowych” dla firm zatrudniających od 10 do 49 osób.

W projekcie znalazło się też wprowadzenie nielimitowanego internetu w ramach dostępu do stron gov.pl i usług medycznych. Inne propozycje to szybsza realizacja ogólnopolskiej sieci edukacyjnej oraz rozwiązania dla szkół dotyczące sprzętu komputerowego i oprogramowania do pracy zdalnej.

Na bieżąco odpowiadamy na potrzeby wywołane epidemią – wskazuje wiceszef sejmowej komisji finansów poseł Andrzej Kosztowniak.

– Prawie 18 mld zł trafi przede wszystkim do kolejnych przedsiębiorców, bo tarcza jest adresowana w dużej mierze do nich. Najważniejsze zmiany w stosunku do tego, co było, to poszerzenie gamy wsparcia w zakresie dofinansowania do 50 proc. ZUS-u przez 3 miesiące dla przedsiębiorstw od 10 do 49 osób. Jest również sporo zmian dot. choćby pomocy organizacjom pozarządowym, które funkcjonują na bazie stowarzyszeń czy fundacji – mówi poseł Andrzej Kosztowniak.

Sejm zajmuje się dziś także projektem „prawdziwej tarczy antykryzysowej” klubu PSL-Kukiz‘15. Po sprawozdaniu w tej sprawie sejmowej komisji finansów, zaplanowano wystąpienia przedstawicieli klubów i kół poselskich.

Głosowania zaplanowano na godz. 19.30.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj